TALV – MILLIST MÜTSI KANDA?

Praktiline ja mugav talvemüts on vajalik nii linnaskäikudel, lasteaias sõpradega hullates kui ka lumehanges talverõõme nautides. Olgu see lumehang leitud suusareisil mägedesse või kui elad piirkonnas, kus talve ja lume vahele saab võrdlusmärgi panna. Kuid milline talvemüts on parim? Õigem oleks küsida, millisest materjalist on tehtud parim talvemüts? Just sellele küsimusele leiad Sa sellest postitusest vastuse. Samuti kirjutan siin lahti, millise temperatuuriga millisest materjalist mütsi valida. Ja ka emmed-issid ja onud-tädid ei jää tähelepanuta. 😉

TALVEMÜTS EI PEA OLEMA PAKSUST MATERJALIST

Selleks, et lapsel oleks soe, ei pea talvemüts olema võimalikult paks. Materjali paksusest olulisem on hoopis materjali sobivus. Külmal ajal on sobivaimaks materjaliks selline, mis oskab reguleerida soojust ja niiskust. Keha reguleerib soojust suures osas pea kaudu. Kui lapsel on palav, hakkab higistama ka pea. Kui pea higistab, saab müts seest märjaks. Kui mütsi voodriks olev materjal ei oska niiskust eemale juhtida nii, et laps tunneks ennast endiselt mõnusalt ja soojalt, on külmetus kerge tulema.


Õige materjal suudab reguleerida kehatemperatuuri nii, et

  • laps ei hakka kergesti higistama,
  • lapsel ei hakka külm.

Kui laps peaks siiski hakkama higistama või saama muul põhjusel niiskeks, siis õige materjal

  • ei kaota soojustpidavaid omadusi,
  • juhib niiskuse välimistesse kihtidesse,
  • hoiab nahal sooja ja kuiva tunnet.MILLINE ON SOBIVAIM TALVEMÜTSI MATERJAL?

Talvemütsiks sobivaim materjal on meriinovill. Ja oluline on, et see materjal oleks vähemalt mütsi sisemiseks kihiks ehk voodriks! Meriino soojendab ja samal ajal reguleerib kehatemperatuuri, hülgab niiskust, on pehme, hingav ja antibakteriaalne.

Millal kanda tavalist ja millal paksemat meriinot, sõltub õues olevast temperatuurist. Oleme Bredeni mütsivaliku loonud just nii, et saaksid lapsega valmis olla igaks ilmaks. Olgu selleks mõned plusskraadid või käre pakane. Kõik Bredeni mütsid jagunevad soovituslikku temperatuurivahemikku, mis tähendab, et igal mütsil on oma soovituslik kandmistemperatuur. Nii  on Sul imelihtne teha õiget valikut ja olla kindel, et lapsel ei hakka õues ei külm ega palav. On ju pea üks olulisemaid keha temperatuuri reguleerijaid!


Talveperioodiks leiad mütse kolmeks erinevaks temperatuurivahemikuks:

0 kuni +10°C – 100% EHK ÜLENI MERIINOVILLANE MÜTS (+5 alates sobib ka topeltpuuvillane müts)

-7 kuni +5°C – MERIINOVOODRIGA MÜTS

-7°C ja enamTALVISE MERIINOVOODRIGA MÜTS

TEMPERATUUR 0 KUNI +10°CLastele sobib selles vahemikus suurepäraselt 100% meriinovillane müts, mille pealmine ja alumine 
 kiht on mõlemad meriinovillast. Kuna selle mütsi peamine kiht ei ole tihedamast puuvillast, sobib see soojemateks ilmadeks. Ka varakevadel ja hilissügisel on see väga hea valik. Kui väljas on juba veidi miinuskraade, sobib müts ka väga hästi autosõitude ajaks ja poodlema minekuks. .

Üleni meriinovillane müts on väga populaarne ka täiskasvanutest Bredeni fännide seas. Nemad võivad sellega käia kogu talve, ka suuremate miinuskraadidega. Loe lisaks täiskasvanute mütsivalikust paar lõiku allpool.

LOE VEEL: 5 PÕHJUST, MIKS MERIINOVILL ON KÜLMAL AJAL PARIM

TEMPERATUUR -7 KUNI +5°CSiin temperatuurivahemikus on parimaks valikuks meriinovillase voodriga müts.
 Meriinovill on piisavalt õhuke, et kandjal ei hakkaks palav, aga piisavalt paks, et tal ei hakkaks ka külm. Meriinovillase voodriga mütsile annab vajaliku tuulekindluse tihedama koega puuvillane väliskiht. Kui mütsi pealmine kiht oleks tuulekindlast ja mittehingavast materjalist, hakkaks aktiivselt liikuval lapsel üsna pea palav. Higistamisest tulev külmatunne on aga üks peamisi külmetamise põhjuseid. Seetõttu on puuvill väga hea materjal just mütsi välimiseks kihiks. Kuna puuvill pole aga täielikult tuulekindel materjal, siis väga tugeva ja külma tuulega on lisaks hea kasutada ka kapuutsi.

Meriinovillane vooder ja väline puuvillane kiht on seega ideaalseks koosluseks alates varasügisest kuni hiliskevadeni – ehk siis enamuseks ajaks! Meriinovillane vooder annab mütsile vajaliku soojapidavuse ja reguleerib kehatemperatuuri ning vajadusel imab niiskuse nahast eemale, materjali välimistesse kihtidesse. Puuvill oma veidi tihedama koega annab õues mängimiseks vajaliku suurema tuulekindluse, kuid säilitab siiski mütsi hingavuse.

Oluline on siinkohal märkida, et meriino peab olema kindlasti sisemiseks kihiks. Kui meriino on väljaspool ja puuvillane seespool, siis ei saa meriino temperatuuri ja niiskust reguleerivad omadused tööle hakata. Soovid rohkem teada, miks meriinovill on kasulik just mütsi sisemise kihina? Loe selle kohta postitusest “Miks peab mütsi sisemine kiht olema meriinovillast?”

TEMPERATUUR -7°C JA ENAM KÜLMAKui läheb aga veelgi külmemaks ja lumehanged hakkavad kasvama
, on õige aeg vahetada meriinovillase voodriga müts paksema, talvise meriinovillase voodriga mütsi vastu. Talvine meriinovill on tavalisest meriinost veidi tihedam ja paksem. Neil mütsidel on kõrvadel ja kuklas voodriosa topelt. Seetõttu on see ka soojem kui tavaline meriinovillase voodriga müts.


MILLISE LÕIKEGA MÜTSI JA SALLI VALIDA?

Õige materjali kõrval on sama oluline ka sobiv lõige. Bredeni mütside valikust leiad erinevaid mudeleid igaks elujuhtumiks.

Klassikalised mütsid ja sallid sobivad eriti hästi rahulikumateks olemisteks – jalutuskäikudeks õues, autosõitudeks, sünnipäevadele minekud jmt.

Meriinovoodriga:

  • nokaga müts MO
  • kaelus-sall MAX

Talvise meriinovoodriga:

  • nokaga müts CO


Kui aga tahad kindel olla, et müts püsib peas ka siis, kui Sina seda parasjagu kinni ei hoia ja väikeseid käekesi eemale ei tõrju, siis vajad mütsi, mis peab vastu kõikidele mänguväljaku ja lumehange ekstreemsustele. Mütsi, mis annab Sulle kindlustunde, et ükski tuuleiil kraevahelt sisse ei saa! Sellisel juhul on ainuõigeks valikuks 2in1 müts-sall – meriinovoodriga BREM või paksu meriinovoodriga CLAVAN. Selleks, et päike silma ei paistaks või lumi näkku ei tuiskaks, on müts-sallil veel teinegi, nokaga versioon – meriinovoodriga MORRIS ja paksu meriinovoodriga CLARK. Müts-salli vastu ei saa miski.

TÄISKASVANUD JA TALV

Kuigi Bredeni mütside temperatuurisüsteem on loodud just lapsi silmas pidades, siis ei ole me unustanud ka emasid, isasid, tädisid, onusid ega ülejäänud täiskasvanuid. Soovituslikud temperatuurimärgistused on loodud just selleks, et hõlbustada lapsele vastavalt ilmale õige mütsi valimist. Täiskasvanu saab sama mütsi rahulikult kanda ka vähemalt 5 kraadi külmema ilmaga või siis vastavalt oma külmakartlikkusele. 🙂

Täiskasvanud Bredeni fännide seas on populaarseimateks toodeteks just üleni meriinovillased mütsid ja sallidNeed sobivad kanda nii linnatänavatel kui ka lapsega lumehanges möllates või õues sporti tehes.

Mina ise käin 100% meriinovillase mütsiga kogu talve. Ja sellest täiesti piisab. Suureks eeliseks teiste mütside ees on asjaolu, et meriino on üsna veniv ja ei hoia seetõttu liiga tugevalt ümber pea. Mis omakorda tähendab, et müts ei suru soengut liialt pead ligi. 🙂


KOKKUVÕTTEKS

Talvemütsi valikul pea meeles kolme asja: ÕUETEMPERATUUR, MATERJAL ja LÕIGE.

Talveks vali nutikas materjal – see oskab reguleerida temperatuuri ja vajadusel juhtida niiskust kehast eemale, hoides nii ära märjast tingitud külmatunde ja külmetuse. Just selliste omadustega on meriinovill ja fliis.

  • Tavalise meriinovillase voodriga meriinovillased mütsid ja sallid sobivad kandmiseks läbi peamise talvehooajaehk alates +5 kuni -7°C. Täiskasvanutele sobivad suurepäraselt selles temperatuurivahemikus ka 100% meriinovillased mütsid.
  • Paksema talvise meriinovillase voodriga tooted võta aga kapist välja siis kui õuetemperatuur püsib pikemalt alla -7°C.

Kui Sul on nüüd tunne, et kuidas ma selle kõik omale meelde jätan, siis on mul Sulle väga hea lahendus. Kõikidel Bredeni mütsidel ja sallidel on sees etikett, kus on kirjas soovituslik kandmistemperatuur. Pilk õuetemperatuurile, pilk etiketile ning saadki teada, kas see toode on sobiv tänase ilmaga. Lihtne, eksole!


Kirjutamiseni!

Merle Leemet

Merle Leemet

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.