0

Talvel kaitseme oma last külma ja suvel liigse kuumuse või pigem liigse päikesekiirguse eest. Lapse riietamisel võivad soojatemperatuurid tekitada vanemas sama suurt segadust kui külmatemperatuurid. Kuidas kaitsta oma last liigse päikesekiirguse eest? Kas UV-kaitsega rõivad on ohutud? Millist mütsi kanda, et ei oleks palav, kuid kaitseks ka päikese eest? Milline lõige sobiks randa või mänguväljakule? Milline müts sobiks lõunaune ajal kärus ja milline pilvisel suvepäeval? Kõikidele nendele küsimustele leiad vastuse sellest artiklist.

KAS UV-KAITSEGA RÕIVAD ON OHUTUD?

Tegelikult omavad kõik rõivad UV-kaitset. Seda fakti tõestavad näiteks rõivaste päevitusrandid peale päikesekäes olemist. Koht, kus põletust ei ole, sinna ei ole ka päikesekiired nii suurel hulgal nahani jõudnud.

Viimastel aastatel on väga populaarseks saanud täiendava UV-kaitse märgisega rõivad ja peakatted. Täiendav UV-kaitse on väga tänuväärne ja vajalik just rannarõivastel. Lapsega suvel rannas aega veetes ei pea sa pidevalt kogu lapse keha kreemitama, samuti pakuvad UV-kaitsega rõivad kindlamat kaitset kui kreem, mis kergesti maha võib tulla. Kuid väga oluline on uusi rannariideid ostes selgeks teha, kuidas rõivas on täiendava UV-kaitse saanud.

Breden Kids Lasteriided

Üks viis kuidas kangale täiendav UV-kaitse tekitatakse on keemiline töötlemine. See tähendab, et kangast nö pestakse vastava keemilise ühendiga (n: benzophenone), mis kinnitub kanga külge. Nendel keemilistel ühenditel on väga tugev UV-kiirguse eest kaitsev toime. Aga igal mündil on kaks külge. Kahjuks on need kemikaalid mürgised ning väga agarad jõudma kangalt läbi naha lapse vereringesse, mõjutades tugevalt näiteks tema hormonaalsüsteemi.

Eriti ohtlikuks muutuvad need kangad pikemal kandmisel ehk kui keemiline ühend hakkab kanga küljest nö lagunema. Nii nagu vihmakindlad joped kaotavad ajaga oma vihmakindluse, ka keemiliselt töödeldud UV-kaitsega rõivad teevad seda. Vihmajopet kanname me enamasti teiste rõivaste peal ehk kokkupuude nahaga ei ole nii otsene, kuid suvised mütsid ja rannariided on kohe vastu lapse õrna nahka. Õnneks aga on olemas ka kemikaalivabasid rannarõivaid.

TEE KINDLAKS, ET RÕIVAS EI SISALDA OHTLIKKE KEMIKAALE

VAATA INFOT ETIKETIL
Kõik rõivatootjad, kes ei kasuta kemikaale ütlevad selle julgelt ja suurelt välja. Kui etiketil ei ole “chemical-free” märgist, siis suure tõenäosusega see kemikaalivaba ka ei ole.


OTSI INFOT BRÄNDI KODULEHELT
Enamus brände toovad oma kemikaalivabaduse välja juba esilehel, mõndadel tuleb aga otsida seda About Us või muu taolise lehe all. Aga jällegi, kui tootja pole seda julgelt oma kodulehel välja ütelnud, siis enamasti rõivad ka kemikaalivabad ei ole. 

Kuidas leida kemikaalivabasid rannariideid?

Googelda näiteks “Chemical free swimwear” ja jõuad nii mitme artiklini ja lisaks ka mitme tootjani. Siin on Sulle artikkel, kus on nimekiri brändidest, mida autor isiklikult on uurinud, et olla kindel toodete kemikaalivabaduses: Eco-Novice blogipostitus

Breden Kids Lasteriided


SUVI – MILLIST MÜTSI VALIDA?

Nagu öeldud, siis iga kangas hoiab teatud hulgal UV-kiirgust lapse nahast eemale. Üldiselt võib ütelda, et mida tihedam on kanga kude, seda vähem UV-kiirgust sellest läbi läheb. Sama kehtib ka värvi kohta. Tumedamad värvid ei lase nii palju UV-kiirgust läbi kui heledamad.

Vastavalt sellele, kas tegemist on päikesepaistelise ja kuuma päevaga või pilvitu ja tuulise päevaga, peaks tegema mütsivaliku. Suvemütside puhul, mille eesmärk on kaitsta liigse päikesekiirguse eest on oluline jälgida, et mütsil oleks vooder ja lai ning topeltkangast nokk või serv. Vooder annab tootele lisatihedust, mis omakorda vähendab oluliselt liigse UV-kiirguse jõudmist lapse nahale. Kui ilm on pilvine ning tuuline, siis on õige valik õhem ilma voodrita mütsike, millega ei hakka lapsel palav, kuid mis kaitseb piisavalt tuule eest.

Breden Kids Lasteriided

ILM: tuuline ja poolpilvine

TEMP: +15 °C

DIRK müts on väga hea valik juba hiliskevadel ja läbi suve tuulisematel ja poolpilvistel päevadel. Kui temperatuurid on õues 15+ kraadi, vaheta oma klassikaline k/s müts õhema ühekihilisest kangast DIRK mütsi vastu.

Hea valik on DIRK ka kärulastele, sest kärus olevat last ei ole vaja otseselt päikese eest kaitsta, kuid samas tahaks kaitsta kõrvu tuule eest. Ja kui uni kipub peale, siis ei jää selili magades ebamugavat serva pea alla.

Breden Kids Lasteriided

ILM: päikesepaisteline

TEMP: +15 °C

Müts SVENU on väga hea valik nii mänguväljakul kui ka rannas. Lai nokk kaitseb nägu ja kuklapoolel olev sirm kaela päikese eest. Mütsi vooder annab lisakaitse liigse UV-kiirguse eest. Paelad hoiavad mütsi paigal ka suurema tuulepuhandu ajal.

Breden Kids Lasteriided

ILM: päikesepaisteline

TEMP: +15 °C

Mütsid SOREN ja SANNA on samuti väga hea valik soojal päikesepaistelisel päeval kaitsmaks lapse nahka liigse UV-kiirguse eest. Mõlemal mütsil on vooder, mis takistab oluliselt päikesekiirguse nahani jõudmist. Lai ning topeltkangast mütsi serv ei lase liigsel hulgal päikesekiirtel lapse õrnale näole ja kaelale ligi. SOREN ja SANNA on praktilised ja mugavad nii rannas kui mänguväljakul või niisama suvistel ringkäikudel.

KUIDAS LAST LIIGSE PÄIKESE EEST KAITSTA?

– väldi kõige suurema UV-kiirgusega aega (kell 11-15)

– jälgi päevast UV-indeksit

– ole lapsega kõige intensiivsema päikese ajal täisvarjus

– kanna õigeid rõivaid ja peakatteid

Suvised heitlikud ilmad võivad olla lapse riietamisel segadust tekitavad, kuid oluline on lähtuda kahest aspektist – sobiv rõivastus ja päikese käes olemise aeg. UV-kiirgus iseenesest ei ole halb, liigne UV-kiirgus aga küll. Vari, õiged lasteriided ja sobiva lõikega suvemütsid pakuvad suurepärast kaitset, kuid sama oluline on päikesekreem. Vali kindlasti kreemid, mis ei sisalda ohtlikke aineid ja määri kreemi kohadesse, mida rõivad ei kata. Üks hea ülevaatlik artikkel päikesekreemidest on siin: “Turvaliselt päikese all – kogu tõde päikesekreemidest!”. Kuid pea meeles, et päikesekreemid ei ole mõeldud selleks, et olla kauem päikese käes.

Nautige suve, ohutult! 
Merle

Breden Kids Merle Leemet

Kommentaarid

Postita kommentaar

Sinu e-maili aadressi ei avaldata