5 PÕHJUST, MIKS MERIINOVILL ON KÜLMAL AJAL PARIM

Meriinovillased tooted on paljude lapsevanemate jaoks talvel täiesti asendamatud, ent sama paljude jaoks on see ka veel võrdlemisi tundmatu termin. Sõna “vill” toob endiselt mõttesse midagi paksu, kohmakat ja sügelema ajavat, ent tegelikult pole see ammu enam nii. Siit postitusest saadki teada, mis teeb meriinovilla nii eriliseks ja miks peaks see olema iga lapse must have õuevarustuses?

VILL EI PEA OLEMA TORKIV JA HAMMUSTAV

Kogu austuse juures meie armsate vanaemade vastu, tuleb tõdeda, et kujutluspilt villast kui millestki paksust, raskest ja ebamugavast, on kaasa tulnud meie lapsepõlvest. Torkivaid ja hammustavaid karupükse ja kampsuneid selga tõmmates sööbis meie ajju mulje villast kui mitte kõige lapsesõbralikumast materjalist. Toona aga ei olnud meie vanematel ligipääsu maatõugu lambavilla kergemale, pehmemale ja praktilisemale sugulasele ehk meriinolamba villale. See on meriinolammastelt saadav vill, mida hinnatakse üle maailma kui pehmeimat lammastelt saadavat villa. Meriinokanga pehmuse tagavad selle pikad, peened ja veidi keerdus kiud.

meriinovill, meriinolammas
Meriinolambaid kasvatatakse peamiselt Austraalias.

MIKS ON MERIINOVILL PAREM KUI PUUVILL?

  • MERIINOVILL REGULEERIB KEHATEMPERATUURI

Kas lambal on suvel palav või talvel külm? Ei. See tähendab, et meriinovill on suurepärane kehatemperatuuri reguleerija ja hoiab külma ilmaga sooja ja palava ilmaga jahutab. Meriino üheks tähtsamaks omaduseks on säilitada oma kehatemperatuuri reguleeritavus ja soojapidavus ka siis, kui materjal on niiske või märg.

  • MERIINOVILL JUHIB NIISKUSE NAHALT EEMALE

Meriinovilla parimad omadused ilmnevad siis, kui kanda seda esimese kihina vastu nahka. See aitab olukorras, mil lapsed jooksevad paksudes õueriietes ringi, higistavad, jäävad seejärel kiigele, liivakasti või lumehange istuma ning märg nahk hakkab jahtuma. Kui puuvill tõmbab niiskuse endasse, jättes nahale märja ja külma tunde, juhib meriinovill niiskuse kehast eemale, jättes nahale kuiva ja sooja tunde. Vaata laste meriinopesu siit.

  • MERIINOVILL AITAB, KUI BEEBI MÄHKU LEKKIMA HAKKAB

Ja vankrilaps võib hakata higistama, kui ta on liiga paksult riides. Samuti võib pika une jooksul mähe lekkida ja küljealune märjaks muutuda. Kui meriino on esimese kihina vastu nahka, ei hakka beebil vankris külm ega märg. Vaata beebide meriinopesu ja meriinovoodriga kombekaid.

meriinovill, meriinopesu
Meriinobodi MEGAN ja meriinopüksid MATE.

MILLAL JA KUIDAS MERIINOT KANDA?

Nagu öeldud, siis meriinovilla parimad omadused ilmnevad esimese kihina kandes või kui näiteks mütside on meriinovill voodri koostises. Muide, meriinovill sobib suurepäraselt ka ööriieteks näiteks atoopilise dermatiidi all kannatavatele lastele, et nad saaksid rahulikumalt oma ööd mööda saata.

Mida ma kindlasti ei soovita, on lasta lastel meriinovillastes pükstes toas mängida. Olgugi, et meriinol on väga palju suurepäraseid ja lapse tervist hoidvaid omadusi, on tal siiski ka üks villa nõrkuseid – 100% meriinovill ei ole hõõrdumisele väga vastupidav. Ehk siis aktiivsed rallimängud põrandal käputades kulutavad meriinoriietele ja -kombedele üsna ruttu augud sisse. Et natukenegi põlvede läbihõõrdumist vältida, oleme ekstra beebide jaoks välja töötanud meriino aluskombe MILTON, millel on orgaanilisest puuvillast tugevdatud küünarnukid ja põlved ja seetõttu sobib ka roomamiseks.

Õnneks pluusidel ja vestidel nii tugevat hõõrdumist karta pole ja neid võib julgemalt igapäevaselt kanda. Näiteks on meriinovest VILLE asendamatu abimees haiguse ajal.  Loe selle kohta lähemalt meriinovesti imelistele omadustele ja kasutusvõimalustele pühendatud blogist.

meriinovill, meriinopesu
Meriinopüksid LUDDE.

MILLEST TULEB MERINOVILLA KÕRGEM HIND?

Meriino lõng on juba toormaterjalina oluliselt kallim teiste villaste lõngadega võrreldes, rääkimata puuvillasest. Aga mis teeb meriinovilla ja meriinokangast valmistatud rõivaste hinna võrreldes näiteks puuvillastega, oluliselt kõrgemaks?

  • meriinovill kasvab väga aeglaselt
  • meriinovilla saab “korjata” vaid piiratud aja jooksul aastas
  • meriino kiud on väga peened, mis tähendab, et ühe ruutsentimeetri kanga tootmiseks läheb vaja oluliselt rohkem villa kui tavalise villakanga kudumiseks.
meriinovill, meriinolõng
Meriinovilla pehmuse tagavad selle pikad, peened ja veidi keerdus kiud.

TOPELTSUURUS JA LIHTNE HOOLDUS

Et meriino kõrgemat hinda enda jaoks kompenseerida, on nutikas osta rõivad, mis on topeltsuuruses. Tegelikult on see hea soovitus kõikide lasterõivaste otsmisel. Topeltsuuruse tunned ära selle järgi, kui pluusidel ja pükstel on pikad soonikud, pikendatud kehaosad, laiad värvlid ja mitmekordsed trukiread. Lisaks on tavaliselt rõivaeseme sisse märgitud kaks suurust: näiteks kui Bredeni rõiva suurus on 98/104, siis saab seda kanda laps pikkusega 92 kuni 104 cm. Kui tootel on vaid üks suurusnumber ehk näiteks 98, siis saab seda kanda ühe suurusvahemiku ehk 98 kuni 104 cm (või 92-98 olenevalt tootjast). Ostes topeltsuuruses meriinotoote, ostad Sa tegelikult ühe asemel kaks. Ja nii arvutades on ka toote hind oluliselt mõistlikum!

Parim viis hoolitseda oma meriino eest on spetsiaalne pesumasina villapesuprogramm, mis sisaldab madalat pesemistemperatuuri ja väga madalaid tsentrifuugipöördeid, mis on vajalikud selleks, et mitte õhulist meriinokiudu tihkeks “kokku peksta”. Kindlasti ei tohi meriino pesemisel kasutada pesupehmendajat ning kuivatada tuleb seda mitte nöörile rippuma pannes, vaid tasasel pinnal (näiteks üle mitme kuivatusresti ribi). Õige suuruse ja kuju säilitamiseks tasub meriinotoodet ka märjalt vormida ehk sikutada varrukad, sääred ja kehaosad pesumasina trumplist välja võtmisel kenasti sirgeks.

Kui Sa oma meriinotooteid õigesti hooldad, säilitab see oma parimad omadused. Kuid siiski tasub silmas pidada, et just villas sisalduva lanoliini säilitamise tõttu on parim pesta meriinot nii harva kui võimalik. Kuna lanoliin on antibakteriaalsete omadustega aine, mistõttu tagab selle, et meriinotoodetele ei teki ebameeldivat lõhna, piisab sellest, kui panna meriinotoode pärast aktiivset õueskäiku lihtsalt kuivatusrestile tuulduma. Täpsemat infot saab spetsiaalselt Sinu jaoks kokku pandud näpunäidetest, kust leiad viimse kui ühe Bredeni toote jaoks sobiva hooldusjuhendi.

Meriinokombe MJORN, meriinopluus LOVISA, meriinopüksid LUDDE

KOKKUVÕTE: 5 PÕHJUST, MIKS ON MERIINOVILL KÜLMAL AJAL PARIM

1. Meriino reguleerib kehatemperatuuri – soojendab või jahutab; 
2. Meriino on soe ja pehme ega „hammusta“;
3. Kui laps ringi joostes higistab, ei hakka tal seisma jäädes külm;
4. Meriino lisaldab antibakteriaalsete omadustega ainet lanoliini;
5. Meriino hooldamine on lihtne – kui tootel puudub otsene plekk, piisab kuivatusrestile tuulduma panemisest.

Fotod: Lis Pikkorainen

Tutvu 100% meriinovillaste ja meriinovoodriga toodetega. Ja kui Sul jäi midagi segaseks või tekkis lisaküsimusi, võid alati kirjutada! Veel parem on aga, kui annad meile oma e-maili aadressi, et saaksime ise Sulle kirjutada, kui tahame kasulikku infot, põnevaid pakkumisi või kingitusi teha.

Hoidkem oma tibud soojas!

Merle Leemet

Merle Leemet

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.