Meriinovill ja meriinovillased tooted lastele ning beebidele

5 PÕHJUST, MIKS MERIINOVILL ON KÜLMAL AJAL PARIM

Meriinovillased tooted on paljude jaoks talvel täiesti asendamatud, aga paljude jaoks on meriinovill veel üsna võõras materjal. Sõna “vill” meenutab midagi paksu, kohmakat ja sügelema ajavat. Siit postitusest saad teada, mis loom see meriino(vill) on? Mis teeb meriinovilla nii eriliseks? Ja miks peaks see olema lapse must have talvevarustuses?


VILL EI PEA OLEMA TORKIV JA HAMMUSTAV

Kogu austuse juures meie armsate vanaemade vastu, tuleb tõdeda, et kujutluspilt villast, kui millestki paksust, raskest ja ebamugavast on kaasa tulnud meie lapsepõlvest. Koos karupükstega torkivaid ja hammustavaid kampsuneid selga tõmmates sööbis meie ajju villast kui millestki mitte lapsesõbralikumast materjalist. 

Meriinovill on külmal ajal parim
Meriinovill meriinolambalt


Toona aga ei olnud meie vanematel ligipääsu maatõugu lambavillakergemale, pehmemale ja praktilisemale sugulasele ehk meriinovillale.

Meriinovill on meriinolammastelt saadav vill, mida hinnatakse üle maailma kui pehmeimat lammastelt saadavat villa. Meriinovilla pehmuse tagavad selle pikad, peened ja veidi keerdus kiud.


MIKS ON MERIINOVILL PAREM KUI PUUVILL?

MERIINOVILL REGULEERIB KEHATEMPERATUURI

Meriinovill beebil

Kas lambal on suvel palav? Ei. Kas lambal on talvel külm? Ei. Meriinovill on suurepärane temperatuuri reguleerija. Meriino hoiab külmas sooja ja jahutab kui on palav. Meriino omadus reguleerida kehatemperatuuri ja säilitada oma soojapidavus säilib ka siis, kui see on niiske või märg.

MERIINOVILL IMAB NIISKUST JA HOIAB SOOJAS

Meriinovilla parimad omadused ilmnevad just vastu nahka, esimese kihina, kandmisel. 
Lapsed jooksevad külmal ajal paksudes õueriietes ringi ning võivad hakata higistama. Seejärel jäävad nad istuma kas kiigele, liivakasti või lumehange. Nahk on märg ja hakkab jahtuma. Puuvill tõmbab niiskuse endasse, kuid jätab nahale märja tunde, mistõttu lapsel hakkab külm.
Meriinovill tõmbab samuti niiskuse endasse, kuid jätab seejuures nahale kuiva ja sooja tunde. Vaata laste meriinopesu siit.

Vankrilaps võib samuti hakata higistama, kui ta on liiga paksult riides. Samuti võib pika une jooksul mähe lekkida ja küljealune märjaks muutuda. Kui meriino on esimene kiht vastu nahka, siis ei hakka beebil vankris külm.
Vaata beebide meriinopesu ja meriinovoodriga kombekaid.


MILLAL JA KUIDAS MERIINOT KANDA?

Meriinovill on parim esimese kihina

Nagu öeldud, siis meriinovilla parimad omadused ilmnevad esimese kihina kandes. Või siis mütside puhul peaks meriinovill olema kindlasti voodri koostises.

Meriinovill sobib suurepäraselt ka ööriieteks näiteks atoopilise nahaga lastele, et nad saaksid rahulikumalt oma ööd mööda saata.

Mida ma kindlasti ei soovita, on lasta lastel meriinovillastes pükstes toas mängida. Olgugi, et meriinol on väga palju suurepäraseid ja lapse tervist hoidvaid omadusi, on tal siiski ka üks villa nõrkuseid – 100% meriinovill ei ole hõõrdumisele väga vastupidav. Ehk siis aktiivsed rallimängud põrandal käputades ei ole parim viis oma meriinole pikka eluiga pakkuda.

Pluusidel ja vestidel nii tugevat hõõrdumist aga ei ole. Ja neid võib julgemalt igapäevaselt kanda. Näiteks on meriinovest asendamatu abimees haiguse ajal.  Loe selle kohta lähemalt SIIT.

Beebidele oleme välja töötanud meriinokombe MILTON. Sellel kombekal on orgaanilisest puuvillast tugevdatud küünarnukid ja põlved ning seetõttu on see sobilik ka roomamiseks.


MILLEST TULEB MERINOVILLA KÕRGEM HIND?

Meriinolõng on juba toormaterjalina oluliselt kallim teiste villaste lõngadega võrreldes, rääkimata puuvillasest.

Mis teeb meriinovilla hinna kõrgeks? 

Meriinokangas

– meriinovill kasvab väga aeglaselt; 

– meriinovilla saab “korjata” vaid piiratud aja jooksul aastas; 

– meriinovilla kiud on väga peened, mis tähendab, et ühe ruutsentimeetri kanga tootmiseks läheb vaja oluliselt rohkem villa kui tavalise villakanga kudumiseks.

Seetõttu on meriinokangast valmistatud rõivad, võrreldes näiteks puuvillastega, oluliselt kõrgema hinnaga.


SOOVITUS: OSTA MERIINOPESU, MIS ON TOPELTSUURUSES

meriinovillast pesu

Et meriino kõrgemat hinda enda jaoks kompenseerida on nutikas osta rõivad, mis on topeltsuuruses. Tegelikult on see hea soovitus kõikide lasterõivaste otsmisel. Kas pluusidel ja pükstel on pikad soonikud? Kas rõival on märgitud topeltsuurus?

Pikad soonikud varrukatel ja säärtel, pikendatud pluus ja kõrgem vöökoht annavad oluliselt juurde kasvuvaru. Näiteks, kui Bredeni rõiva suurus on 98/104, siis saab seda kanda laps pikkusega 92 kuni 104 cm. Kui tootel on vaid üks suurusnumber ehk näiteks 98, siis saab seda kanda ühe suurusvahemiku ehk 98 kuni 104 cm (või 92-98 olenevalt tootjast). Ehk siis ostes topeltsuuruses toote ostad Sa ühe meriinotoote asemel justkui kaks. Ja nii arvutades on ka toote hind oluliselt mõistlikum.


KUIDAS MERIINOVILLA HOOLDADA

Kõige parem viis hoolitseda oma meriinotoote eest on spetsiaalne pesumasina villapesuprogramm. Kindlasti ei tohi meriino pesemisel kasutada pesupehmendajat. Kuivatada tuleks tasasel pinnal (üle mitme kuivatusresti ribi), mitte panna rippuma.

Õige pesu korral säilib villas olev lanoliin ning toode säilitab oma parimad omadused. Kuid siiski on parim pesta oma meriinot nii harva kui võimalik. Kuna meriino sisaldab lanoliini, mis on antibakteriaalsete omadustega, siis ei teki meriinotoodetele ebameeldivat lõhna. Piisab, kui panna see lihtsalt peale aktiivset õueskäiku kuivatusrestile tuulduma.


KOKKUVÕTE: 5 PÕHJUST, MIKS ON MERIINOVILL KÜLMA AJA PARIM VALIK

1. Meriino reguleerib kehatemperatuuri – soojendab või jahutab; 
2. Meriino on soe ja pehme ning ei „hammusta“;
3. Kui laps ringi joostes higistab, ei hakka tal seisma jäädes külm;
4. Meriino on antibakteriaalsete omadustega;
5. Meriino hooldamine on lihtne – kui tootel pole otsest plekki, siis piisab kuivatusrestile tuulduma panemisest.

Tutvu 100% meriinovillaste ja meriinovoodriga toodetega.


Hoidke oma tibud soojas!

Merle Leemet

Merle Leemet

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.