NÕUANDEID ISSIDELE: KUIDAS BEEBIT RIIETADA?

Fotod: Hendrik Osula

Saage tuttavaks, see on Breden Kidsi müügijuht Kristjan. Ometi on küsimus “kuidas beebit riietada” sama aktuaalne nii tema kui kõigi teiste isside jaoks, kes ilma abikaasa juhtnöörideta ei tihka beebit õueminekuks riietada. Seega… ülim aeg on panna kokku nõuanded, mida järgides vupsavad riided selga igas vanuses jõnglasele ilma empsi tülitamata. Sest kuigi emmel on alati õigus, tahab temagi muretult oma asjadega tegeleda ja pole enam sugugi harv juhus ka see, kui hoopis issid beebidega kodus “puhkavad” (puhkus missugune, haha!).

kuidas beebit riietada, topeltpuuvillane kombe BJORN
Topeltpuuvillane kombe BJORN.

EMMED RÄÄGIVAD:

Sally Kersti: Ükskord arvas mees, et olen võlutrikiga lapsele bodi selga saanud ja ainus viis seda eemaldada oleks kääride abiga. Õnneks käärideni asi ei jõudnud.

Anett: Kuna meil on neli poega, siis pidevalt lähevad issil poiste riided vahetusse ja pole mingi probleem 104 cm pikkuse poja riided panna 86 cm pojale selga. Või vastupidi!

Marii: Tavaline küsimus meie kodus on: “Kas üks trukk peabki üle jääma?”

Marianne: Mees saab hakkama küll, aga tal võtab see vähemalt kolm korda kauem aega, kuna lollitada ja mängida on vaja. Ja no see, et ma last “hautan” ja mees lapsest “jääpurika” teeb, on meil algusest peale teemaks olnud.

Anna Maria: Ütlesin kunagi ammu lapse isale, et pane pojale sukkpüksid jalga, sest väljas on jahe. Pojaga õues kohtudes olidki sukkpüksid jalas, kenasti dressipükste PEALE tõmmatud.

Anne: Olin parasjagu sünnitusmajas teist last sünnitamas, kui issi, kes suuremat last vanavanemate juurde viis, helistas kell 5 hommikul 24/7 Prismast ja küsis, mis suurust meie laps kannab. Ta oli unustanud kõik lapse asjad suure ähmiga koju ja ostis öösel lapsele jopet, mütsi, salli, kummikuid ja toariideid. Ja kusjuures, ta küsib siiani iga kord, mis suurusi meie lapsed kannavad. Meie pere siseringi nali. 

Aga ikkagi, kuidas beebit riietada? Nagu siit välja lugeda võib, on puust ette ja punaseks tehtud nõuanded hädavajalikud. Ometi tunduvad terminid nagu “100% meriino”, “õhem meriinovooder”, “paksem meriinovooder” ja “topeltpuuvill” issidele pigem nagu hiina keel ja tunduvalt töökindlamad on selgitused stiilis “pane täna see autode, mitte putukatega kombe”. Aga mis vahe on autode ja putukatega kombel? Kuidas olla kindel, et kameeleonid krokodillidega segi ei lähe ja laps ei külmeta ega higista?

Selgus pole kaugel. Aga ära kindlasti lase tootenimede rägastikul end heidutada, kuna vajalikke asju on tegelikkuses kokku vaid kümmekond ja üsna pea märkad, kuidas mudelinimetused hakkavad nõuannete all korduma. Neidsamu tootenimesid kasutades leiadki Bredeni e-poe otsinguriba kasutades kõik vajalikud asjad nagu naksti üles (vaata pilti!)

kuidas beebit riietada, Bredeni e-pood, ESPEN, ENZO, õuedress
Kasuta Bredeni e-poe ülaservas olevat otsinguriba, leidmaks märksõnade abil kõike vajalikku.

ISSILE LUGEMISEKS:

 • Meriinovooder ehk see tumehall pehme ja õhuline materjal, mis asub mustrilise kombe, mütsi, salli või müts-salli sees.
 • Topeltpuuvillane on selline kombe, müts, sall või müts-sall, mille vooder on väliskihiga samast materjalist. Puuvillane vooder on ühevärviline ja katsudes veidi tihkem kui meriinovill.
 • Müts-sall ehk kokkuõmmeldud mütsi ja salli meenutav leiutis, mida kutsutakse rahvasuus ka “ninja-mütsiks”.
 • Õhuke meriino on peamiselt tumehall villamaterjal, mis kasutusel nii voodri- kui tervikmaterjalina pükstel, bodidel, pluusidel, sallidel, mütsidel ja müts-sallidel.
 • Paks meriino on peamiselt helehall, veidi “karusema” tekstuuriga villamaterjal. Tavaliselt kasutusel voodrina, käredama külmaga tõhus ka kombe või meriinodresside tervikmaterjalina.
 • Tudukombe ehk ilma voodrita õhuke kahes suunas käiva lukuga pükstükk, millel alati ka muster.
 • Suvekombe ehk ilma voodrita õhuke lukuga romper, millel alati nii muster kui ka lühikesed varrukad ja sääreosad.
 • UV-riided ehk erksavärvilised ujumisriiete materjali meenutavast kangast pluusid, püksid, kombed ja mütsid.

Oled veel ärkvel? Väga hea. Liigume edasi!

KUIDAS BEEBIT RIIETADA, KUI ON…

Kuna praktiliselt kõiki meie aastaaegu iseloomustab kehv ilm, on just sellistele oludele vastav riietumine vaja kõige selgemaks saada. Võlusõnaks beebi riietamisel on meriinovill, millega vooderdatud esemed on tuulise, jaheda ja vihmase ilma puhul parimad. Ja kuna üha enamate isside lemmikharrastuseks on matkamine, kalaretked ja ratta-, jooksu- ning suusamaratonid, võib issile selgitada beebide riietamist sporditerminite hulka kuuluva “kihilise riietumise” kaudu. Muide, sellest räägib ka Bredeni juht Merle Leemet Pere ja Kodu artiklis, mis kihilise riietumise võlusid tutvustab. Kui kõrvutada meriinovilla omadusi näiteks spordiriiete omadega, võib asja päris lihtsasti ära selgitada – meriinovill nimelt juhib niiskuse beebi kehapinnalt eemale samamoodi nagu spordiriietus kõva trenni puhul. Aga kindlasti tuleb rõhutada seda, et meriinovill ei ole sama asi nagu lapsepõlvest tuttavad õudsed karupüksid. See on hoopis maailma pehmeim lammastelt saadav vill, mis ei torgi ega “hammusta”. Aga nüüd kõigest järgemööda:

1. … JAHE ILM

+5 kuni +15 °C

kuidas beebit riietada, meriinovoodriga kombe MAJOR, topeltpuuvillane kombe BJORN, meriinokombe MILTON, meriinokombe MJORN
Meriinovoodriga kombe MAJOR, topeltpuuvillane kombe BJORN, paksem meriinokombe MILTON, õhem meriinokombe MJORN.
 • Vanker. Päris pisikeste titade õues viibimine piirdub õnneks vankris magamisega, mis tähendab, et korralikku soojakotti võib teda panna täiesti tavaliste toariietega. Hoolitseda tuleb vaid selle eest, et meriinovoodriga mütsid, sallid ja kindad kataks ära käekesed, kaela ja peanupu. Aga kuidas beebit riietada, kui soojakotti pole? Tuleb kasutada õhema meriinovoodriga kombet, meriinovoodriga papusid ja kindaid. Pähe ja kaela lähevad õhema meriinovoodriga beebimüts ja -sall. Kui laps on külmakartlikum, võib meriinovoodriga kombe alla panna esimeseks kihiks üleni meriinovillase kombe või meriinovillase bodi ja püksid. Lisasooja anna tekiga. Ning pea meeles, et meriinovill peab alati olema esimese kihina vastu nahka, muidu pole temast mingit tolku!

Tooted: kombe MAJOR, kindad METTY, papud BABU, beebimüts GEA, beebisall GIRTE, meriinokombe MJORN, meriinobodi MEGAN, meriinopüksid MATE, beebitekk TORA.

 • Turvahäll. Üha enamatel turvahällidel on lisavarustuses ka soojakotid, kuhu võib lapse panna toariietega. Kui seda pole, tuleb taas appi võtta kihiline riietumine. Kuna autos ja õues on erinevad temperatuurid, on erakordselt oluline, et saaksid erinevaid kihte ilma suurema jandita ära võtta ja juurde panna. Heaks valikuks on puuvillane tudukombe või bodi ja püksid, mille peal topeltpuuvillane kombe. Lisaks ka topeltpuuvillane sall ja müts, meriinovoodriga kindad ja papud ning igaks juhuks ka tekike.

Tooted: bodi LOREN, püksid GREGOR või tudukombe FREDA, kombe BJORN, beebimüts BEN, beebisall BIRTE, kindad BALE, papud BABU, beebitekk TORA.

 • Kõhukott, kandelina: kuna lapsekandmisel tekib “kaisuefekt”, on oluline turvata ära need kehaosad, mis on kandelinast või -kotist väljas ehk käed, jalad ja pea. Pane lapsele selga puuvillased riided, peale topeltpuuvillane kombe, meriinovillased sokid, meriinovoodriga papud ja kindad ning müts. Sall võiks olla topeltpuuvillane.

Tooted: Tbodi LOREN, püksid GREGOR või tudukombe FREDA, kombe BJORN, sokid WALTER , meriinovoodriga papud BABU, meriinovoodriga kindad BALE, meriinovoodriga müts GEA, topeltpuuvillane beebisall BIRTE.

2. … KÜLM ILM

+5 kuni -7 °C

kuidas beebit riietada, meriinovoodriga kombe MAJOR, topeltpuuvillane kombe BJORN, meriinokombe MJORN, paksem meriinokombe MILTON
Ees õhem meriinokombe MJORN ja paksem meriinokombe MILTON. Taga meriinovoodriga kombe MAJOR ja topeltpuuvillane kombe BJORN.

 • Vanker. Kui pole plaanis titte jalutamise ajal sülle võtta, pole erilist küsimust selles, kuidas beebit riietada, sest ta tunneb ennast soojakotis kõige mõnusamalt tavaliste toariietega. Kui soojakotti pole, lao kihiti meriinopesu ja meriinovoodriga kombe ning pane pähe ja kaela meriinovoodriga müts ja sall, jalga meriinovillased sokid ning kätte paksema meriinovoodriga papud ja kindad. Lisasooja pakub tekk.

Tooted: meriinokombe MJORN või meriinobodi MEGAN ja meriinopüksid MATE, meriinovoodriga kombe MAJOR, kindad CARY, papud CAIT, müts GEA ja sall GIRTE, beebitekk TORA.

 • Turvahäll. Ka turvahällidel on olemas soojakotid, kuid selle puudumisel tuleb taaskord appi kihiline riietumine. Kasuta meriinovoodriga kombet (meriino peab olema lapse naha vastas esimese kihina!), meriinovillaseid sokke, meriinovoodriga kindaid, papusid, mütsi ja salli. Lisasooja anna tekiga.

Tooted: kombe MAJOR, sokid WALTER, papud CAIT, kindad CARY, müts GEA, beebisall GIRTE, beebitekk TORA.

 • Kõhukott või kandelina. Mida külmem õues on, seda olulisem on hoida soojas beebi pea, jalad ja käed. Pane talle selga meriinovoodriga kombe, meriinovillased sokid/sukapüksid, meriinovoodriga kindad, sall ja meriinovillane müts. Jalga võiks panna sooja voodriga saapad.

Tooted: kombe MAJOR, sokid WALTER , papud CAIT, kindad CARY, müts GEA, sall GIRTE.

3. … KÄRE PAKANE

-7 kuni -20 °C

kuidas beebit riietada, meriinokombe MILTON
Paksemast meriinovillast kombe MILTON, millel puuvillased tugevdused põlvedel ja varrukatel.
 • Vanker. Täpselt nagu sügisel ja kevadel, näeb “kuidas beebit riietada” juhend ka talvel ette seda, et paksem meriino kindlasti naha vastas oleks. Kui vankris on soojakott, piisab beebi riietamiseks õhemast meriinokombest ja väga tõhusatest kinnastest, mütsist ja sallist. Kui aga soojakotti pole, alusta beebi riietamist paksemast meriinokombest, jätka meriinovoodriga kombe ja paksema meriinovoodriga müts-salli või mütsi ja salli komplektiga. Kätte tõmba beebile meriinovoodriga kindad, jalga meriinosokid ja meriinovoodriga papud. Lisasooja paku tekiga.

Tooted: meriinokombe MILTON, kombe MAJOR, müts CARA, sall CALLA, meriinovoodriga kindad CARY, meriinosokid WALTER ja meriinovoodriga papud CAIT.

 • Turvahäll. Taaskord kehtib põhimõte – mida külmem ilm, seda suurem temperatuuri kõikumine. Seetõttu tuleb laps panna riidesse nii, et saab erinevaid kihte ära võtta ja juurde panna. Kuna autos on sõidu ajal soe, ei tasu last liiga soojalt riidesse panna. Heaks valikuks on meriinovillase voodriga kombe, meriinovoodriga müts, sall, kindad ja papud ning toast autosse minnes võiks lapse kindlasti lisasooja pakkumiseks ka teki sisse mässida ning õues viibimise aja võimalikult lühikesena hoida.

Tooted: kombe MAJOR, müts CARA, sall CALLA, meriinovoodriga kindad CARY, meriinosokid WALTER, meriinovoodriga papud CAIT, beebitekk TORA.

 • Kõhukott või kandelina. Ka väga käreda külmaga püsib laps “kaisuefekti” tulemusel soojas, mistõttu väga paksu kombet või jopet tasuks vältida. Seda olulisemaks muutub käte, jalgade ja pea kaitsmine. Üldiselt oleks parim väga karmide miinuskraadide ja tuulega pigem toas püsida, aga kui on soov siiski mõni lühem jalutuskäik teha, tuleb kindlasti varustada laps meriinovillaste mütside, sallide, kinnaste ja soojade papudega, mida võiks olla kihiti lausa mitu paari.

Tooted: meriinokombe MJORN, müts CARA, sall CALLA, kombe MAJOR, meriinokindad METTY koos kinnastega CARY, meriinosokid WALTER koos papudega CAIT.

4. … MÕÕDUKAS SUVESOE

+15 kuni +23 °C

kuidas beebit riietada, beebikombe BJORN, peapael-rätik PIA
Topeltpuuvillane kombe BJORN ja nokaga peapael-rätik PIA.
Foto: @haanjalanna
 • Vanker. Kuna erinevad kärud on juba iseenesest tõhusad tuuletõkestajad, tasuks juhinduda põhimõttest “pigem vähem riideid kui rohkem”. Kasuta pikkade varrukate ja säärtega puuvillaseid bodisid ja pükse. Väga oluline on mütsivalik. Millist mütsi lapsele suvisel ajal pähe panna, loe suvemütsidele pühendatud blogipostitusest!

Tooted: beebibodi LOREN, beebipüksid GREGOR, topeltpuuvillane kombe BJORN, sobilik müts (kas suvemüts SAMI, DIRK, SUN, SVENU).

 • Turvahäll. Lähevad täpselt samad riided, mis vankrisse. Taaskord tasub pöörata palju tähelepanu õige mütsi valikule ning eelistada autosõidul nokaga mütsi, et äkitselt pilve tagant välja piiluv päike sõidu ajal beebile silma ei hakkaks paistma.

Tooted: beebibodi LOREN, beebipüksid GREGOR või kombe FREDA, sobilik müts (kas suvemüts SAMI, SUN või SVENU).

 • Kõhukott või kandelina. Jällegi sobivad samad riided, mis eelmistes punktides, aga kuna lapse jalakesed ja käed ripuvad kotist või linast välja vabalt, peaks tal kindlasti jalas olema sokid, papud ja tuule korral sall.

Tooted: bodi LOREN, beebipüksid GREGOR, sall BIRTE ja sobilik müts (kas suvemüts SAMI, DIRK, SUN, SVENU).

 • Rannas, pargis, koduhoovis jne. Jaheda ilmaga suvitamiseks on ideaalsed puuvillased toariided, millele peale tõmmatud topeltpuuvillane kombe.

Tooted, mida vaja: beebibodi LOREN, beebipüksid GREGOR, kombe FREDA, sobilik müts (kas suvemüts DIRK, SUN, SVENU või SAMI).

5. … VÄGA PALAV

+24 °C ja soojem

Kuidas beebit riietada, suvemüts SVENU, beebibodi LUDO
Suvemüts SVENU, bodi LUDO, püksid GUNNAR.
Foto: @elinjarvsaar
 • Vanker. Väga palava ilmaga võib tite vankrisse magama panna ka ainult mähkmega või õhukese ja avara suvekombega. Seejuures tuleb vaadata, et käru poleks pikka aega otsese päikesevalguse käes, vaid pigem varjus ning kindlasti ei tohi kaarvarju katta täiendava teki või linaga, kuna muidu tõuseb temperatuur beebi jaoks ohtlikult kõrgele.

Tooted: suvekombe FAYA või lühikeste varrukatega bodi LUDO, lühikesed püksid GUNNAR, beebimüts SAMI.

 • Turvahäll. Kui autoõhku ei ole plaanis konditsioneeriga jahutada, sobivad lapsele lühikeste varrukatega bodi ja püksid või suvekombe. Kui on soov aga konditsioneer põhja vajutada, tasuks beebile panna selga pikkade varrukatega bodi ja pikad beebipüksid või tudukombe. Jalga puuvillased sokid ja pähe õhuke nokaga müts, et beebi silmi autosõidul päikese eest kaitsta.

Tooted: pikkade varrukatega bodi LOREN, pikad beebipüksid GREGOR, beebimüts SAMI.

 • Kõhukott või kandelina. Taaskord kõlbavad lühikeste varrukatega bodi ja lühikesed püksid või õhuke ja avar suvekombe. Pähe noka ja kaelasirmiga müts, et beebi silmi ja turja päikesekiirguse eest kaitsta.

Tooted: suvekombe FAYA või lühikeste varrukatega bodi LUDO, lühikesed püksid GUNNAR, suvemüts SVENU.

 • Rannas, pargis, koduhoovis. Randa minnes tulevad mängu UV-riided, mis on parimad kasutamaks rannas, kuna kuivavad kiiresti ega lase lapsel ära põleda. Mõtle, päikesekreemi polegi vaja! See on nii lahe, et on lausa ühe spetsiaalselt UV-riietele pühendatud blogipostituse teemaks! Kuna ideaalsed rõivad on hingavad, pehmed, venivad, kaitsevad liigse päikesekiirguse eest, ei aja higistama ega pitsita beebit kusagilt, siis on selleks puhuks parimad lühikeste varrukate ja sääreotstega bodid ja püksid või suvekombe.

Tooted: UV-kombe UMA, UV-müts UKU, bodi LUDO, püksid GUNNAR, kombe FAYA.

Kui Sul jäi midagi segaseks või tekkis lisaküsimusi, võid alati kirjutada! Veel parem on aga, kui annad meile oma e-maili aadressi, et saaksime ise Sulle kirjutada, kui tahame kasulikku infot, põnevaid pakkumisi või kingitusi teha. 

Julget pealehakkamist beebide riietamisel!

Anne Soosalu

Anne Soosalu

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.