4 MUST-HAVE RIIDEESET LAPSELE LASTEAEDA

Kui laps hakkab (eriti esimest aastat) lasteaeda minema, siis tundub, et tal on vaja palju erinevaid asju. Tegelikkuses on tarvis vaid paari riideeset, mis muudavad lasteaias olemise mugavaks, turvaliseks ja tervist hoidvaks.

Vahet pole, kas su laps läheb lasteaeda esimest või juba mitmendat aastat, mõnus närvikõdi ja ootusärevus on enne hooaega sees alati. Kolme lapse emana olen selle teekonna korduvalt läbi teinud ja tänaseks tean, et olen sageli üle muretsenud, liigselt raha kulutanud ja mõttetult pabistanud.

Lasteaeda minek ei pea võtma pere eelarvest ootamatult palju raha, selle tarbeks ei ole vaja varuda rohkelt erinevaid riideid või tooteid, millest paljud ei pruugi isegi kasutust leida enne, kui laps on nendest juba välja kasvanud.

Selleks, et ka sina saaksid mõnusalt lühikese, kuid piisavalt põhjaliku ülevaate, mida lapsel päriselt lasteaeda minekuks vaja on, panin kokku selle artikli. Lisaks oma kogemusele küsisin arvamust ka teistelt emadelt ning uurisin ka Tallinna linnavalitsuse ametlikke nõudeid lasteaia riietuseks. 

Lühidalt ja kokkuvõtvalt võin öelda, et lapsel las olla pigem vähem kui rohkem asju, kuid need asjad peavad olema läbimõeldud, praktilised, mugavad ja turvalised.

MIDA LASTEAEDA PÄRISELT VAJA ON?

1. MUGAVAD RIIDED TOAS MÄNGIMISEKS + VAHETUSRIIDED

Lasteaias on oluline, et lapsel oleks mugav. Riided peavad olema venivad ja lihtsasti selga pandavad, ideaalis peaks laps saama neid ise vahetada.

Õiged riided on sellised, mis lubavad lapsel end igatpidi liigutada – ronida ja turnida, kukerpalli teha ja hüpata, roomata ja joosta. Need ei tohi soonida ega pigistada, olla jäigad või ebamugavad kanda (näiteks rohkete nööpidega pluusid, teksapüksid või ebamugava lukuga). 

Mina emana ja Bredenis üleüldse oleme veendumusel, et lapsele on lasteaiaks mugavaim ja parim riietus retuuspüksid ja pluus. Sellest lähtuvalt oleme Bredenis valmis teinud retuuspüksid EMILja põlvelappidega retuuspüksid ENAR. Need on painduvad, puuvillased ja äärmiselt mugavad tegemaks kõike, mida üks laps lasteaias tegema peab või teha tahab. Retuusidele sobivad peale ideaalselt pluusid RIKA. 

Lastel peavad kaasas olema ka vahetusriided, mis on varustatud nimesiltidega. Kõikidel Bredeni riietel on sees koht, kuhu saab kirjutada laste nime.2. ÕIGE PIDŽAAMA SÜGAVAKS UNEKS

Lasteaia juurde kuulub ka lõunaune magamine. Lasteaias on lapsi palju ja mudilased peavad endaga ise hakkama saama, mistõttu peab ka pidžaama olema selline, mida suudab laps endale ise selga panna.

Meie BERT komplekti kuulub pikkade varrukatega pluus ja pikkade säärtega püksid, mis ääristatud soonikutega. Tänu nendele ja spetsiaalsele lõikele on komplekti kandmisaeg lausa kaks suurusnumbrit järjest, tavakeeles tähendab see seda, et ühe pidžaamaga saab laps käia pikalt ja nii on ka perel vähem väljaminekuid.

Pidžaama võiks olla mugav, venivast orgaanilisest kangast, soovitavalt puuvillane. Kuna mitte kõik lasteaialapsed ei ole mähkmevabad, siis on BERT suurusel 86/92 mähkme jaoks kõrgem pihaosa. 3. JALANÕUD NII TUPPA KUI ÕUE 

Lasteaiakomplekti juurde käivad ka jalanõud, seda nii sise- kui välitingimuste jaoks. Sisejalanõud võiksid olla krõpsudega, et neid saaks kiiresti jalga ja ära ning et laps ka ise saaks seda teha. 

Samuti, sisejalanõude tallad peaksid olema jälgi mittejätvad  (non-marking) ja kindlasti ei tohiks kasutada ortopeedilisi jalanõusid “igaks juhuks”, vaid ainult siis, kui arst on selle vajalikkusest märku andnud. Vastasel juhul võib lapse jala loomulik areng saada pärsitud. 

Välisjalanõud peavad olema eelkõige mugavad ja kergesti jalga pandavad-ära võetavad. Paelte asemel eelista lukku või krõpsu, sest paelad võivad pidevalt lahti minna, kuhugi kinni jääda või muutuda ohtlikuks neile peale astudes. 

4. VÄLIRIIDED, MILLE ASENDAMATU OSA ON MÜTS JA SALL

Eesti kliima on ettearvamatu. Tõenäoliselt tead isegi, et enamjaolt peab toast lahkuma nõnda, et kaasas on nii päikeseprillid, vihmavari, jakk ja plätud ehk igaks ilmaks midagi.

Lasteaias käiakse iga päev õues ja hea tervise juures püsimiseks peab laps olema soojas. Lapse jope lukk võib vajuda allapoole, paljastades rinnaesise, mida jahe tuul võib külmetada. Kui sall ei ole korralikult kinnitatud ega pea vastu lapse mängutuhinale, siis võivad ka kukal ja turi saada külma.

Õpetajad küll jälgivad last, aga nad ei pruugi jõuda pidevalt lukku kinni tõmmata ja salli kohendada. Samas on oluline, et laps oleks kogu aeg soojas ega külmetuks. Selleks on lapsele vajalikud müts, mis püsib peas ega veni välja ning torusall, mis ei kuku kaelast ära ega sega liikumisvabadust. 

Jahedamate ilmade puhul on Bredeni müts-sall BREDEN või nokaga variant BENT asendamatud, sest kaitsevad korraga nii lapse rinnaesist, kaela, kukalt, kõrvu ja pead. Kogu turvalisuse juures jääb lapsele ka mugavus. Müts-sall on ühes tükis ning laps suudab selle ka ise endale pähe tõmmata ja ära võtta.

Ja ongi kõik! Nagu näed, siis ei olegi vaja tohutus koguses midagi valmis ostma hakata ja loodetavasti annab see ülevaade Sulle rahulikuma tunde. Pooled lasteaiaks vajaminevad asjad saad ühe e-poe tellimusega meilt kätte! Pooldame stressi, muretsemise ja tarbetu kulutamise vaba lasteaeda minekut ning oleme omalt poolt Bredenis kogu protsessi põhjalikult läbi mõelnud. 

Kõige olulisem on, et lapsel oleks mugav, aga et ta samal ajal oleks ka soojalt ja turvaliselt. Tihtipeale hakkavad lapsed lasteaias muudkui haigeks jääma ja seetõttu on eriti tähtis, et elementaarsed kohad – rinnaesine, kurk, kael ja kukal – oleksid soojas ilma, et õpetaja last pidevalt jälgima peaks.

Toon kokkuvõtvalt Sulle veel välja, mida lasteaeda minekuks soetama peaksid:

1. Riided toas mängimiseks. Parim kombinatsioon on retuuspüksid EMIL, retuuspüksid  ENAR ja pluus  RIKA selle peal.

2. Pidžaama lõunauneks. Vali just selleks otstarbeks valmistatud pidžaama komplekt  BERT.

3. Jalanõud toas ja õues olemiseks.

4. Väliriided, kaasa arvatud õige müts ja sall. Näiteks nokaga müts BO, torusall TARON, asendamatud on muidugi müts-sall BREDENja nokaga variant BENT.

Soovin tervele su perele rõõmsat, ootusrikast ja sujuvat lasteaia algust!

Merle Leemet

Merle Leemet

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.