MILLAL JA KUIDAS MERIINOPESU KANDA?

Parim aeg meriinopesu kandmiseks on siis, kui õues olles enam ühest kihist ei piisa – kui selga lähevad kombekas ja jope. Meriinopesu esimese kihina kevad/sügis ja talve õueriiete all on parim valik. Loe sellest postitusest miks kanda meriinopesu esimese kihina ja millal mitte meriinopesu kanda ning mis on see suurepärane abimees nii toas, õues kui ka haiguse ajal.

KAS MERIINOPESU PEAB JUST ESIMENE KIHT OLEMA? 

Kui tahta oma meriinopesust parimad omadused kätte saada, siis jah. Esimese kihina kandes reguleerib meriino kehatemperatuuri ja imab vajadusel liigse niiskuse endasse. Teise kihina, näiteks puuvillase bodi või pluusi peal, ei saa ta oma supervõimeid kasutada. 

Puuvill imab niiskuse küll endasse, kui laps peaks hakkama higistama, kuid ei juhi seda kehast eemale. Niiske riie vastu nahka läheb külmaks ja lapsel hakkab külm. Meriinovilla eripäraks on aga lisaks niiskuse imamisele ka selle nö transportimine materjali välimistesse kihtidesse jättes nahale kuiva tunde. Just seepärast on meriinovill ideaalne abiline ka näiteks beebidel mähkmelekke vastu. 

Igale beebiemmele või –issile on tuttav olukord kus võtad vankrist just ärganud lapse ja hakkad teda lahti riietama ning avastad, et ta selg või kõht on läbimärjad. Eriti just peale pikemat sorti lõunaund, kus mähkme võimekus on täielikult proovile pandud. Kui lapsel on seljas esimese kihina puuvillane bodi või kombekas, siis on see kindlasti niiske ja külm ning samamoodi ka lapse nahk. Kui esimeseks kihiks on aga meriinovill, siis saab beebi lõunaund vaatamata pissilaigule mõnusalt edasi magada ja see teda ei häiri.

Kui laps käib lasteaias on natuke keerulisem seda kindlustada, et meriino oleks just esimene kiht, kui ta õue läheb. Meil on juhtunud lasteaiaaegade alguses isegi nii, et lisaks t-särgile oli ta selga pannud ka kapis varupluusina oleva pikavarrukaga pluusi ja kuna kapp tuleb ikka õue minnes riietest tühjaks teha, siis kolmandaks kihiks enne dressipluusi oli selga pandud ka meriinopluus. Juhtub ikka ☺

Kindlasti ei piisa lapsele ühest korrast ütlemisest, et ära siis unusta toasärki enne õueminekut seljast ära võtta. Kui laps käib sõimerühmas, kus õpetajad neid nii ehk naa riietavad, siis tuleks kindlasti õpetajat informeerida. Ka suuremate laste puhul, kes endid ise riietavad, võiks paluda õpetajal lapsele meenutada, et toariided enne ära ja siis õueriided peale.

LOE VEEL: 5 PÕHJUST, MIKS MERIINOVILL ON KÜLMAL AJAL PARIM

MILLAL MITTE MERIINOT KANDA?

Olgugi, et meriinol on väga palju suurepäraseid ja tervist hoidvaid omadusi, on tal siiski ka üks villa nõrkuseid. Nagu iga teine villa tüüp, ei ole ka meriinovill väga vastupidav hõõrdumisele. Teate ju küll kui kiiresti võivad vanaema kootud villastele sokkidele augud sisse kuluda, kui nendega toas ringi sahistada. Ehk siis aktiivsed mängud põrandal käputades ei ole parim viis oma meriinole pikka eluiga pakkuda.


LISASOOJA ANNAB MERIINOVEST

Kui ilmad lähevad külmemaks ja tundub, et õueriiete alla oleks vaja veel ühte lisakihti on väga heaks lahenduseks meriinovest. Meriinovest meriinopluusi all või peal annab lisasooja rindkerele, kuid jätab käed vabaks ja lapsel on oluliselt mugavam õues tegutseda.

Lisaks suurepärasele abimehele õues on meriinovest meie peres asendamatu ka haiguse ajal. Täpsemalt saad lugeda meriinovesti kohta sellest postitusest: MERIINOVEST – ABILINE TOAS, ÕUES JA HAIGUSE AJAL.

KUIDAS MERIINOT HOOLDADA?

Meriinopesu ja ka mütsid-sallid ei vaja tihedat pesu. Lanoliin, mida vill sisaldab, muudab villa antibakteriaalseks. Ehk kui laps higistab või on seda mõnda aega kandnud, ka haiguse ajal, piisab vaid tuulduma panemisest. Ideaalne oleks, kui seda saaks teha värskes õhus. Pesemist vajab meriino vaid siis, kui sellel on otsene plekk. Ka sellisel juhul ei ole vaja kogu pesu ära pesta vaid võib kergelt pleki kohta pesuvahendiga hõõruda ja ära loputada. 

Soovi korral võib meriinot ka masinas pesta, kuid sellisel juhul kasutada kindlasti spetsiaalset villapesu programmi. Oluline on just tsentrifuugimine, sest nagu ennist sai öeldud, siis meriino ei ole väga vastupidav hõõrdumisele. Villapesuprogrammide puhul on kuivatusprotsessi pöörded madalamad ja kestavad lühemat aega. 


KOKKUVÕTE

Ma tean suurepäraselt, kui suurt mõtteainest pakub lapse riietamine. Eriti siis, kui ise lapsega päeva koos ei veeda ja kraevahelt sooja kontrollida ei saa ehk kui laps käib lasteaias. Lapse õigesti riietamise puhul on kihtide kõrval samavõrd oluline see, milliseid materjale mitmenda kihina kasutada. Külmal ajal on parim valik materjal, mis reguleerib kehatemperatuuri, suudab imada niiskust ja selle kehast eemale transportida. Ja neid kolme tähtsat rolli täidavad just meriinovillased tooted.

Hoidke oma tibud soojas!

Merle Leemet

Merle Leemet

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.