MIKS PEAB MÜTSI VOODRIKS OLEMA MERIINOVILL?

Iga vanem tahab olla kindel, et tema lapsel on õues mängides turvaline ja soe. Ilmselt ei tule seejuures kellelegi üllatusena, et külmal ajal on kihiline riietumine ja õige materjali valik tähtsaim. Täpselt sama põhimõte kehtib ka mütside puhul – toimiv ja soe müts on kokku pandud kihtide põhimõttel. Siit postitusest saadki vastuse küsimusele, miks on külmal ajal sooja hoidva mütsi tähtsaim osa just vooder ja miks on mütsi voodriks meriinovill parim valik.

2 minuti lugemine

MIS ON ESIMESE KIHI ÜLESANNE?

Esimese kihi ehk kohe vastu nahka oleva materjali ülesanne on hakkama saada kõigega – olgu selleks siis külmatunne, liigne soojus või lausa niiskus. See kõik paneb esimesele kihile väga suured ootused.

Seetõttu peab esimene kiht:

  • aitama luua ja hoida soojust
  • reguleerima kehatemperatuuri
  • juhtima niiskust kehapinnale eemale, jättes nahale kuiva tunde

Kui rõiva (olgu selleks siis müts, sall, pluus või püksid) esimene kiht kõike eelpool nimetatut oskab, võid olla kindel, et lapsel on külmal ajal soe ja kuiv olla.

PUUVILL VS MERIINOVILL

Nagu öeldud, siis külma aja mütsi voodri ülesandeks on hoida sooja, tõrjuda külma ja juhtida niiskus kehapinnalt eemale. Selleks, et müts seda teha saaks, on väga oluline, et tema esimene kiht oleks materjalist, mis seda ka teha oskab.

Puuvill on mugavuse poolest küll tänuväärne materjal, ent kahjuks pole ta kõige nutikam. Puuvill ei oska hoida sooja ja imada niiskust nii, et tema kandjal oleks soe ja mõnus. Seetõttu ei sobi puuvill külmal ajal esimeseks kihiks ega ka mütsi voodriks. Parimaks voodrimaterjaliks on meriinovill.

Tänu meriinovilla erilisele kiu ülesehitusele on temas palju õhumolekule, mis loovad nö õhubarjääri. See õhubarjäär ei lase kehasooja välja ja õuekülma sisse. Lisaks suudab meriino imada väga suurtes kogustes niiskust ilma, et ta muutuks vastu nahka märjaks. Ja mis eriti lahe, meriino suudab temperatuuri reguleerida ka siis, kui ta on märg, jättes lapse nahale kuiva tunde.

Bredeni suurimaks sooviks on pakkuda toimivaid mütse ja lasteaiakindlaid müts-salle ja ma ütlen siiralt, et ei ole midagi geniaalsemat, kui looduse enda poolt välja töötatud nutikas materjal – meriinovill!

PUUVILL PEAL JA MERIINOVILL ALL

See, et puuvill ei ole piisavalt nutikas, et sobida külmal ajal esimeseks kihiks, ei tähenda, et ta üldse kandmiseks ei sobi. Külmal ajal toimib mütside puhul puuvill pealmise kihina väga hästi. See on veniv ja kohandub mugavalt pea järgi. Lisaks on puuvillal tihe kude, mis tähendab, et puuvill toimib hästi ka tuuletõkkena.

Meriinovoodriga müts tundub esmakordselt katsudes ehk liiga õhuke. Oluline on mõista, et mütsi puhul ei ole niivõrd oluline materjali paksus, vaid materjali omadused (loe lõiku PUUVILL VS MERIINOVILL). Igal materjalil on oma aeg ja koht. Meriinovill esimese kihina ja puuvill pealmise kihina on mütsi puhul ideaalne lahendus sügisest kevadeni.

KAUA MERIINOVILLASE VOODRIGA MÜTSI KANDA SAAB?

Meriinovillase voodriga mütsi kandmisaeg kestab sisuliselt sügisest kevadeni. Ehk esimeste sügiskülmade tulekust esimeste kevadsoojade tulekuni. See teebki meriinovilla eriti tänuväärseks materjaliks. Põhjamaade kliimas on tema kandmisaeg väga pikk.

100% meriinovillane müts sobib lastele temperatuurivahemikul 0 kuni +10°C. Kuna selle mütsi pealmine kiht ei ole tihedamast puuvillast, sobib see soojemateks ilmadeks. Seetõttu ei maksagi meriinovillaseid asju kevadel koidele magustoiduks pakkuda, vaid jätta käeulatusse suvelgi. Olgem ausad, me kõik teame, milline on ilm on jaanilaupäeval.

Tavalise meriinovillase voodriga mütsi soovituslik kandmistemperatuur on -7 kuni +5°C. Olenevalt lapsest saab mütsi kanda ka soojema ja külmema ilmaga. Eriti sobilik on meriinovillane vooder just kergesti higistama hakkavatele lastele. Nemad ei vaja ka madalamate külmakraadidega paksemat mütsi.

Paksema talvise meriinovoodriga müts otsi välja siis kui külmakraadid langevad -7 °C ja madalamale. Talvine meriinovill on kootud paksemast lõngast ja tihedamas koes, see tagab parema tuule- ja soojapidavus. Just nii nagu krõbeda külmaga vaja.

KOKKUVÕTTEKS

Meriinovill ja puuvill on mütside ja sallide maailmas match made in heaven.Meriinovillast vooder reguleerib temperatuuri, hoiab sooja ja imab vajadusel niiskust. Veniv puuvill on meriinole toeks ja mugavaks kaaslaseks. Lisaks kaitseb tihedama koega puuvill lapse pead ootamatute tuuleiilide eest. Seda aga ainult siis, kui meriinovill on esimene ja puuvill pealmine kiht.  

Kuna nüüd tead sa kindlalt, milline on nutikas külma aja müts, ei pea sa lapse õuseikluste pärast enam muretsema. Ja kui Sul kodus veel meriinovoodriga mütsi ei ole, siis tule ja vali oma lemmik. Vaata meriinovoodriga mütse beebidele ja lastele.

Kui Sul jäi midagi segaseks või tekkis lisaküsimusi, võid alati kirjutada! Veel parem on aga, kui annad meile oma e-maili aadressi, et saaksime ise Sulle kirjutada, kui tahame kasulikku infot, põnevaid pakkumisi või kingitusi teha.

Hoiame oma tibud soojas!

Merle Leemet

Merle Leemet

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.