MIDA KÜLMAL AJAL BEEBIT RIIETADES SILMAS PIDADA?

Lapse riietamine on vanema jaoks alati omamoodi väljakutse. Eriti just külmal ajal ja eriti just beebide riietamine. Nemad ju ei oska öelda, kas tal on külm või hoopis palav. Sellest postitusest leiad vastuse, miks liiga palju rõivakihte on kohati isegi halvem kui vähem, miks on meriino külmal ajal asendamatu just beebide garderoobis ning kuidas õige lõike ja materjaliga säästa rahakotti, loodust ja mis kõige tähtsam, oma lapse tervist? Lähtun nii oma kolme lapse kogemusest kui ka aastate jooksul kogutud infost.

VANKRILAPS JA ÜLERIIETAMINE

Tihti arvame, et beebil, kes on õues oleku ajal vankris, hakkab kiiremini külm kui liikuval lapsel. Ja seetõttu riietame teda vähemalt ühe, kui mitte rohkema kihi võrra ning lisaks mähime ta veel mitme beebiteki sisse. Oluline on aga tegelikult mõista, et vankrikorv või isteosa moodustavad beebi ümber veel ühe soojakihi ning lisaks kaitseb vanker last külma tuule eest. Ehk tegelikult ei ole vaja teda mitme teki ja mitme kombekakihi alla peitu panna.

Mõistagi, lapsed on erinevad ning ühte kindlat valemit kihtide osas ei ole. Osade laste verevarustus on kiirem ja teistel aeglasem. Tuleb testida ja leida oma beebile sobiv rõivastus. Selle juures kindlasti aga silmas pidades, et rohkem ei ole alati parem. Kui soovid panna igaks juhuks rohkem, siis tee seda nii, et saad mugavalt ühe kihi vähemaks võtta. Näiteks on väga mugav reguleerida lapse soojust tekkidega.

Võta kaasa näiteks üks paksem ja üks õhem tekk. Või siis kaks ühepaksust tekki. Ja katsu vahepeal beebi kraevahet ning vajadusel kas lisa tekk või võta ära.

Käed ja nina ei ole parim koht otsustamaks, kas beebil on külm või soe. Enamasti on need küll esimesed kohad, mis külmaks lähevad, aga see ei tähenda, et ta kogu kehal külm oleks.

LEIA OMA LAPSELE TOIMIV LAHENDUS

Oluline on, et sarnase ilmaga riietaksid last alati võimalikult ühtemoodi. Nii on sul lihtsam selgusele jõuda, mis sinu lapsele paremini sobiv. Ja siinjuures ei oma tähtsust värvid ja mustrid vaid kihid ja materjalid.

Kui ühel päeval paned eeskujulikult selga esimese kihina meriinovillase kombeka või bodi ja püksid aga teisel päeval ei viitsi toariideid vahetada, siis ei saa mingeid järeldusi teha. Meriino esimese kihina toimib sooja hoidmisel ja kehatemperatuuri reguleerimisel hoopis teisiti kui puuvill. Materjalide toimivusest loe rohkem siit?


HIGISTAMINE JA KÜLMATUNNE

Higistamine ja sellest tulenev külmatunne on üks peamisi haigestumise põhjuseid. Just seetõttu tuleks olla riietamise ja just üleriietamise osas eriti tähelepanelik.

Beebide kehatemperatuur on väga kergesti mõjutatav ja muutuv. Kui ühel hetkel paistab vankri peale päike ning järgmisel hetkel krõbiseb vihm, siis mõjutab see väga oluliselt vankri sisest temperatuuri ja lapse keha reageerib ka kohe sellele. Loodusjõudude vastu me ei saa, küll aga saame targalt last riietada. Külma hooaja sobivaim materjal reguleerib kehatemperatuuri – soojendab või jahutab kui on vaja ning imab liigse niiskuse endasse ega lase külmatundel tekkida.

MATERJALI KOOSTIS ON OLULINE, MITTE SELLE PAKSUS

Nagu öeldud, kui lapse ihu vastas on külmal ajal õige materjal, siis ei pea me nii palju palavuse ja higistamise pärast muretsema. Samuti külmatunde pärast. Ja siinkohal on materjali paksusel kõige väiksem roll. Võti on hoopis materjali koostises.

Milline materjal on beebile külmal ajal parim? See üks ja ainus – (meriino)villane materjal. Miks ei ole lambal talvel külm ja suvel palav, sest vill reguleerib kehatemperatuuri.

Põhimõtteliselt on kõikidel villadel ühed ja samad võimed. Tavalise maalamba tõugu lamba vill ei ole lihtsalt sobiv beebi õrna naha jaoks. Meriinovill on meriinotõugu lammastelt saadud vill.  Oma erilise kiu ülesehituse tõttu on see pehmeim vill maailmas. Vill on vill ja oma omadustelt soojendab ning vajadusel ka jahutab. Kui vill muutub niiskeks, juhib see niiskuse välimistesse kihtidesse. Veel täpselt selle kohta, miks meriino on külma aja parim valik, saad lugeda SIIT.

MERIINOGA MÄHKMELEKKE VASTU

Igale beebiemmele või –issile on tuttav olukord kus võtad vankrist just ärganud lapse ja hakkad teda lahti riietama ning avastad, et ta selg või kõht (olenevalt kas tegu beebipoisi või tüdrukuga) on läbimärjad.  Eriti just peale pikemat sorti lõunaund, kus mähkme võimekus täielikult proovile on pandud. Või siis oled pahaaimamatult beebile veel selle viimase väikeseks jäänud mähkme lõunauneks alla pannud. Tuttav tunne!

Kui lapsel on seljas esimese kihina puuvillane bodi või kombekas, siis on see kindlasti niiske ja külm ning samamoodi ka lapse nahk.

Meriinovilla eripäraks on lisaks niiskuse imamisele ka selle nö transportimine materjali välimistesse kihtidesse. See tähendab seda, et kangas võib küll niiske olla, kuid see ei muutu jahtudes külmaks ja ebamugavaks. Ehk beebi saab oma õndsas lõunaunes ja pissilaigus mõnusalt edasi magada.

Olen enda peal kogenud, kui käisin eelmisel talvel meriinovillase salliga jooksmas ja kandsin seda kui maski näol. Jooksmast naastes oli sall suu ja nina juurest läbi märg, kuid mitte kordagi ei tundnud ma, et mu näol oleks külma ja ebamugav.

MIKS ON MERIINOVILL BEEBILE PARIM VALIK?

*imab niiskust ja ei lase tekkida külmatunnet

*on pehme ning ei ärrita beebi tundlikku nahka

*on antibakteriaalne ja sobib allergilisele nahale

*lihtne hooldada – ei vaja pesu, piisab tuulduma panekust

MATERJALI KVALITEET

On veel üks väga oluline nüanss, mida ma kolme lapse emana mainimata ei saa jätta. Vastavalt hooajale õige materjali valikul on lapse tervise seisukohalt väga oluline ka kanga kvaliteet. Kangastele antavad keeruliste nimetustega sertifikaatide eesmärk ei ole Sinus segadust tekitada, vaid anda kindlustunde: lapsele selga pandud rõivas on tema tervisele ohutu.

Järjest enam beebisid on allergilised –avaldugu see siis nahalööbena või siis mõne haigusena. Enamasti on pidevad viirus- ja külmetushaigused seotud just sellega, et beebi immuunsus on nii hõivatud igasuguste pahalaste kahjutukstegemisega, et iga pisemgi külmetus või kokkupuude viirusega teeb beebi haigeks.

Beebide nahk on väga õrn ja õhuke. Kõik, mis tema nahaga kokku puutub, jõuab beebi vereringesse. Kangastele antud sertifikaadid (GOTS ja Öko-Tex) annavad Sulle kindlustunde, et midagi ohtliku beebi organismi nende riiete kandmisel ei satu.


TOPELTSUURUS – VÕIDAVAD KÕIK, NII RAHAKOTT KUI LOODUS

Kvaliteetsed ja sertifikaadiga kangad on enamasti kallimad, kui ilma sertifikaadita kangad. See teeb omakorda ka rõivaeseme kallimaks. Kuidas aga teha nii, et kvaliteetsed rõivad oleksid beebivanemate rahakotile sõbralikumad? Eelista topeltsuuruses rõivaid. Pikad soonikud käistel ja säärtel, pikendatud kehaosaga püksid ja pluusid, topelttrukireaga bodid – need väikesed, kuid väga olulised nüansid tagavad selle, et rõivast saab kanda ühe suuruse asemel kaks suurust järjest.

Ehk, põhimõtteliselt tähendab see seda, et ühe kombeka eest makstes saad kaks kombekat. Rahakott rõõmusta ja mitte ainult. Ka looduse seisukohast on see palju jätkusuutlikum. Kui rõivas peab kauem vastu ja seda saab kauem kanda, siis ei pea me ka nii palju tarbima. Kui tarbime vähem, siis ka toodetakse vähem ning kulutatakse vähem loodusressursse. Mille tulemusena jõuab loodusesse vähem tootmise ja transpordi jääkprodukte.

 
VÕTAME TEEMA KOKKU

Toon siia selle pika, kuid lapse tervise seisukohast (ja kindlasti ka vanema), olulise jutu kokkuvõtteks välja peamised nüansid, mida külmal hooajal beebit riietades jälgida.

*Oluline on materjali koostis, mitte materjali paksus

*Väldi puuvillast esimese kihina

*Esimese kihina eelista meriinovillaseid rõivaid

*Meriinovill reguleerib beebi kehatemperatuuri

*Meriinovill omab niiskuse endasse ja ei lase beebil külmatunnet tekkida

*Ohutu ja kvaliteetne materjal hoiab ja tugevdab beebi immuunsust

*Topeltsuuruses beebiriided rõõmustavad rahakotti ja loodust

Ja lõpetuseks üks väga hea nõuanne, mida mina olen oma laste puhul jälginud: sügisel võimalikult hilja kihte juurde ja kevadel võimalikult hilja kihte ära. Sügisel tunduvad esimesed külmemad temperatuurid nii hirmuäratavad. Võdistad õue minnes õlgu ja istud kiiruga sooja autosse. Silmade ees kajastuvad eelmise külma hooaja haiguse trallid ja selle tulemusena paneme lapsed juba sügisel paksudesse talveriietesse. Aga mida siis päris talvel teha, siis kui temperatuur liigub 0 lähedal? Head soovides teeme tegelikult karuteene.

Väikene karastamine ei tee halba. See tugevdab lapse immuunsust. Kui hoiame teda pidevalt liigses soojas, siis tulemuseks on see, et iga väikene külmetus lõppeb suuremat sorti haigusega. Olen seda omal nahal kogenud esimest last kasvatades. Teise ja kolmanda lapsega olin juba targem. Ja võin kinnitada, et ka nende külmakartlikkus oli palju väiksem.

Kirjutamiseni!

Merle Leemet

Merle Leemet

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.