LAPSED KODUS! OKEI. MIS EDASI?

Me teame, mida sa tunned!

Hei, emmed-issid-põnnid! Senine elurežiim on üsna uperkuuti lennanud, kas pole? Jättes kõrvale hea maitse piiril laveerivad naljad teemal kodukontoris “laisklemine”, tualettpaberi kokkuost või erinevad näomaskide disainlahendused, ei saa üle ega ümber sellest, et olukord, kus lapsed on kooli ja lasteaia asemel 24/7 kodus, on tibake … khm, challenging? Kuidas ikkagi säilitada terve mõistus ning kord ajahetkes, mil kõrvulukustavate heliefektide saatel ühest toast teise rulluva järelkasvu ohjamine on ajutiselt vaid Sinu õlul? Ära heida meelt! We’ve got you!

Olgem ausad, nii mõndagi matemaatilist valemit võib olla lihtsam selgeks õppida kui toota nädalate kaupa kordumatuid lahendusi mudilaste lõbustamiseks. Lisaks kipub emmedel-issidel laste kõrvalt pidevalt ununema, kuidas ISEENDA eest hoolitseda. Kuna ka meie Bredenis oleme lapsevanemad, on mitu pead ikka mitu pead! Siinkohal mõned lollikindlad ideed, mille töökindlust oleme iseenda peal korduvalt katsetanud:

1. Loo kindel päevakava

Ilma paikapandud tegevusplaanita valitseb Sul peagi kodus selline kaos, et viimne kui pereliige abikaasast pesamunani väänleb talumatus igavuseagoonias. Selle asja nimi on “pidžaamapalavik”, mis lühidalt tähendab, et öö, hommik, päev ning õhtu sulanduvad üheks suureks teki all vedelemiseks, mis võib esimestel päevadel lausa mõnus tunduda, ent hakkab üsna ruttu tõsiselt ajudele käima. Seega, püüa võimalikult suures ulatuses säilitada tavarežiim (tead küll, hammastepesu, riietumine, söömine, uinakud, mäng jne.), mis tagab nii Sulle kui Su lastele praegusel ebakindlal ajal kaduma kippuma turvatunde.

2. Marss õue!

Kes ütles, et viiruste hooajal toas istumine on kasulik? On siililegi selge, et värske õhk, füüsiline tegevus, päike ja linnulaul see, mis teeb tuju rõõmsaks, tervise tugevaks, paneb vere käima ning tekitab kõigile asjaosalistele mõnusa väsimuse (kas pole mitte mõne minutiga unne suikuv laps iga lapsevanema eluunistus?) Kõigele vaatamata on õues praegu kevad, loodus tärkab ning päevad lähevad pikemaks. Võtkem sellest viimast!

3. Aeg kevadiseks suurpuhastuseks

Ülim aeg on tuua taas au sisse esivanemate väljasuremisohus traditsioon talvine mustus toast välja tuulutada. Ja kes siis ikka lastele koristamist õpetab, kui mitte Sina. Kevadisel suurpuhastusel on rohkem plusspunkte kui internetiruum mahutab ja mis peamine – lisaks sellele, et puhtas kodus on väga mõnus oma päevi õhtusse veeretada, hirmutab ka haigusepoisse see, kui neile pole pesitsemiseks ühtegi sobilikku soppi jäetud. Kaasa lapsed kindlasti igal võimalikul moel oma tegevusse, olgu selleks vannitoa küürimine või mööbli liigutamine, andes neile jõukohaseid ülesandeid ning muutes need laulu või tantsu abil lõbusaks. Ära karda olla tobe ja naljakas. MITTE KEEGI EI NÄE!

4. Puhka. Kokka.
Meenuta lapsepõlve

Kas mäletad veel, mida tähendas koolivaheaeg ja millist erilist tunnet tekitas see, kui ei pidanud hommikul kuhugi minema ja sai ema-isa suures voodis või elutoa diivanil teki sisse mässituna multikaid vaadata? Planeerigi selle minevikusähvatuse valguses oma laste kõigi tegevuste vahele tavapärasest rohkem mängupause ja niisama lebotamist. Pikuta ja kaisuta põnnidega, naudi pikki hommikuid ja tee kasvõi iga päev pannkooke või kaneelirulle. Ning ära piitsuta end selle eest, kui teleris käiab juba sajandat korda “Frozen” või “Põrsas Peppa”. Kodus passimise aeg on üürike, mistõttu tasub sellest “puhkusest” maksimumi võtta. Ega Okasroosike ilmaasjata lossitornis silma looja lasknud – puhkamine ja magamine aitab kõige paremini jõuvarusid taastada (ning mis seal salata, ka aega mööda saata).

5. Õpi ütlema “ei”

Eeldusel muidugi, et Sa ei tööta tervishoius või valitsuse kriisikomisjonis, tasub lastetutele kolleegidele viisakalt selgeks teha, mida tähendab “satelliitidega kodukontor”. Lühidalt – kui teised naudivad vaikust, rahu, kolmandat hommikukohvi ja segamatut tööaega, oled Sina ametis pudru keetmise, paberist loomade meisterdamise, ümber läinud riisipaki kokku riisumise, mähkmete vahetamise, tagaajamismängu, sobiva multika valimise või iga hinna eest vastu puikleva põngerja riietamisega. Küllap pole Sa siiani märganud, et ülemus Sulle mitu tundi tagasi helistas… Nojah, mis teha. Nii lihtsalt praegu on ja Sina pole selles süüdi, et riigis eriolukord on kehtestatud.

6. Tee eelarvet ja säästmisplaane

Kõlab üsna jõledalt, aga tegelikult pakub oma kulude-tulude Exceli tabelisse kandmine ning oma reaalsest majanduslikust olukorrast ülevaate saamine TÕELIST hingerahu ja kindlustunnet. Hea uudis on ka see, et kodus istumine vähendab igapäevaseid kulusid drastiliselt ja võib-olla selgub pikema nuputamise käigus, et oled omadega hoopis plussis (kui Sa muidugi iga päev mitu korda Wolti ei telli!).

7. Hari ennast ja lapsi

Joonista, meisterda, mõtle koos lastega välja uusi muinasjutte, laule, luuletusi. Sirvi internetis ning avasta geniaalsetest ideedest tulvil vanemlusteemalisi blogisid (soovitame näiteks põhjatut kullavaramut nimega Mutukamoos). Ära unustada kasutada aega ka iseenda teadmiste täiendamiseks – loe raamatuid, mida ammu oled tahtnud lugeda, kuula podcaste, mida ammu oled tahtnud kuulata ning vaata filme, mida ammu oled tahtnud vaadata.

8. Ole rahulik!

Ei paanikale! Kui soovid koduseid päevi veeta mõnusas meeleolus, siis aktsepteeri asjaolu, et on asju, mille lahendamine ei sõltu Sinust ja mille pärast on mõttetu pabistada. Väldi hirmu ja närvilisust, kuna lapsed on ülimalt elutruud peeglid näitamaks Sulle kõiki Sinu emotsioone ning lisaks kipuvad nad segaste emotsioonide tulvas ka tavapärasest rohkem puiklema, vaidlema ja jonnima. Aktsepteeri asjaolu, et Sinu võimuses on ainult oma laste, pere ja iseenda eest hoolitsemine. Mitte miski muu!

Milliseid nõuandeid-ideid-mõtteid on Sul juurde jagada? Räägime südamelt ära. Ja oleme terved, eks!

Meeldis see postitus? Tahaksid edaspidigi põnevaid lugusid lugeda ja Breden Kidsi tegemistega kursis olla? Anna meile oma e-maili aadress, et saaksime Sulle edaspidi kasulikku infot, huvitavaid pakkumisi ja vahvaid kingitusi teha.

Anne Soosalu

Anne Soosalu

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.