Meriinovoodriga mütsid, sallid ja kombed beebile

MIDA KÜLMAL AJAL BEEBIT RIIETADES SILMAS PIDADA?

Beebi talveriided on värske lapsevanema jaoks alati mõttekohaks, kuna tillukesed inimesed ei oska ju ise öelda, on neil külm või hoopis palav. Seetõttu on õigesti valitud beebi talveriided eluliselt olulised. Siit postitusest leiadki vastuse, kuidas riietada beebit talvel, miks ei tasu lapsele panna selga liiga palju rõivakihte ja miks on meriino beebide garderoobis külmal ajal asendamatu. Lisaboonusena saad teada, kuidas õige lõike ja materjali abil raha, loodust ja lapse tervist säästa. Lähtun Sulle nõu andes eeskätt oma kolme lapse kogemusest.

4 minuti lugemine

KUBUJUSS = KINDEL EI!

Kahjuks on endiselt levinud arvamuse kohaselt beebi talveriided väga paksud. Seda just seetõttu, et vankris lebaval lapsel peaks loogiliselt võttes hakkama kiiremini külm kui liikuval lapsel. Kui teoorias on selles isegi terake tõtt, jääb kahe silma vahele fakt, et tegelikult on ka vankrikorv üheks “riietuse lisakihiks”, mis külma tuule ja sademete eest kaitseb. Nii ongi soe pesu, paks talvekombe ja beebitekid üksteise otsa laotuna pigem üleliigsed ja lapsel oht higistama hakata. Kuna lapsed on erinevad, tulebki Sul testida ja leida oma beebile sobivaim rõivastus. Seejuures aitavad Sind lihtsad nipid:

 • Katsu õues olles beebi kukalt. Kui see on higine, võta üks kiht vähemaks, kui jahe, lisa üks juurde.
 • Pea meeles, et käte ja nina katsumine ei ole parim viis otsustamaks, kas beebil on külm või soe, kuna neil on teistsugune verevarustus kui täiskasvanutel ning käed, jalad ja ninaots tihti jahedad ka toas.
 • Beebitekk on lihtsaim viis õuesoleku ajal palavust/jahedust reguleerida. Võta kaasa näiteks üks paksem ja üks õhem tekk või kaks ühepaksust tekki.

Muide, Bredenil on olemas ka spetsiaalselt kihilisele riietumisele pühendatud blogipostitus, kust leiad näiteks sellise väga kasuliku tabeli (mille saad tabeli alt endale ka PDF-ina alla laadida!)

beebi talveriided

KUI LAPS HIGISTAB, SIIS TA HAIGESTUB

Aga miks me kihilisest riietumisest ja üleriietamisest nõnda palju räägime? Sellel on väga lihtne põhjus. Higistamine ja sellest tulenev külmatunne on üks laste peamisi haigestumise põhjuseid. Õiged beebi talveriided peavad arvestama beebide muutuva kehatemperatuuriga. Ja kuna seda juhtub meie laiuskraadidel väga tihti, et ühel hetkel paistab päike ja järgmisel hetkel tibutab vihm, tuleb valida võimalikud nutikad beebi talveriided. Ja selle juures on Sinu parimaks abiliseks on lambavill.

Lambabill soojendab külmaga ja jahutab palavaga ning juhib liigse niiskuse kehapinnalt eemale villakoe välimistesse kihtidesse, laskmata külmatundel tekkida. Ja kuigi kõikidel villaliikidel on tegelikult ühed ja samad “võluvõimed”, siis tavalise maalamba kare ja sügelema ajav vill pole beebi õrna naha jaoks sobilik ja eelistada tuleks hoopis meriinolamba villa! Oma erilise kiu ülesehituse tõttu on meriinovill pehmeim vill maailmas. Loe täpsemalt selle kohta, miks meriino on külma aja parim valik.

beebi talveriided
Meriinovoodriga müts-sall BREM

MERIINOGA MÄHKMELEKKE VASTU

Üheks igale värskele lapsevanemale tuttavaks olukorraks on see, kui võtad vankrist äsja ärganud lapse ja teda lahti riietama hakates avastad, et lapse riided on läbimärjad.  Eriti pärast pikemat sorti lõunaund, mil mähkme võimekus on korralikult proovile pandud. Kui lapsel on seljas esimese kihina puuvillane bodi või kombekas, on see kindlasti niiske ja külm ning samamoodi ka lapse nahk. Kui tal on aga hoopis meriinovillane bodi või kombekas, pole isegi lekkiv mähe tema und häirinud, kuna niiskuse ja külmatunnet pole lihtsalt tekkinud.

Sama toimet võime muide testida ka enda peal. Käisin näiteks eelmisel talvel meriinovillase salliga jooksmas ja kandsin seda kui maski näol. Jooksmast naastes oli sall suu ja nina ümbert küll läbimärg, ent mitte kordagi ei tundnud ma, et mu näol oleks külm ja ebamugav. Nii et igaks juhuks kordame veel kord üle, miks meriinovill on beebile parim valik:

 • juhib niiskuse kehapinnale eemale ega lase külmatundel tekkida
 • on pehme ega ärrita beebi tundlikku nahka
 • on antibakteriaalne ja sobib allergilisele nahale
 • lihtne hooldada, kuna ei vaja pesub (piisab tuulduma panekust)
beebi talveriided
Paksemast meriinovillast kombe MILTON

BEEBI TALVERIIDED: MATERJALI KVALITEET

On veel üks väga oluline nüanss, mida ma kolme lapse emana Sinuga kindlasti jagada tahan. Hooajala vastava materjali kõrval on lapse tervise seisukohast väga oluline ka kanga kvaliteet. Kuna beebide nahk on väga õrn ja õhuke, siis kõik, mis tema nahaga kokku puutub, jõuab ka vereringesse. Seetõttu ei ole kangastele antud sertifikaatide (GOTS ja Öko-Tex) eesmärk sugugi Sind segadusse ajada, vaid hoopis anda kindlustunde, et Sinu lapsele saavad selga tervisele ohutud rõivad.

Aga miks see oluline on? Sest üha enam beebisid võitleb juba sünnist saadik erinevate allergiatega ning kui beebi immuunsüsteem on igasuguste pahalastega võitlemisest nõrgenenud, hakkavad talle ka igat sorti viirus- ja külmetushaigused palju kergemini külge. Näiteks need, mille vanem õde või vend lasteaiast koju tassib.

TOPELTSUURUSEGA VÕIDAVAD RAHAKOTT JA LOODUS

Kuna kvaliteetsed sertifitseeritud kangad on kallimad kui ilma sertifikaadita kangad, on ka nendelt valmistatud rõivaeesemed sellest tulenevalt kallimad. Sinna pole midagi parata. Küll aga saab teha nii, et ka kvaliteetsed rõivad oleks lapsevanemate rahakotile vähem kurnavad. Meie lahendus sellele probleemile on topeltsuuruses rõivad. Pikad soonikud käistel, säärtel, pikendatud kehaosaga püksid ja pluusid, topelttrukireaga bodid tagavad selle, et rõivast saab kanda ühe suuruse asemel kaks suurust järjest.

Lihtsamalt öeldes tähendab see seda, et ühe kombeka eest makstes saad hoopis kaks kombekat. Nii looduse kui keskkonna seisukohtast palju jätkusuutlikum, sest kauem kantava rõiva tulemusel jõuab loodusesse vähem tootmise ja transpordi jääkprodukte. Väga lahe, kas Sa ei leia?

beebi talveriided
Pikkade käistega beebibodi LOREN

KOKKUVÕTTEKS

Selle pika, kuid lapse tervise seisukohast olulise jutu kokkuvõtteks toon korra veel välja peamised nüansid, mida külmal hooajal beebit riietades jälgida:

 • Pea silmas materjali koostist, mitte paksust
 • Väldi külma ilmaga puuvilla kasutamist esimese kihina, vaid eelista hoopis meriinovillaseid rõivaid
 • Meriinovill reguleerib beebi kehatemperatuuri, juhib niiskuse kehapinnalt eemale ega lase beebil külmatunnet tunda
 • Ohutu ja kvaliteetne materjal kaitseb ja tugevdab beebi immuunsust
 • Topeltsuuruses riided rõõmustavad nii Sinu rahakotti kui ka loodust
beebi talveriided
Kootud müts WIOLA ja rõngassall WALLY

Fotod: @kristiinavrs @karoliinakoovit @evakuum @argoingver

Kui Sul jäi midagi segaseks või tekkis lisaküsimusi, võid alati kirjutada! Veel parem on aga, kui annad meile oma e-maili aadressi, et saaksime ise Sulle kirjutada, kui tahame kasulikku infot, põnevaid pakkumisi või kingitusi teha. 

Kirjutamiseni!

Merle Leemet

Merle Leemet

Kommentaarid (4)

 1. Tere,
  Kas meriinokombe tuleb panna siis kohe palja keha peale?
  Mul endal on üks meriinovilla müts (musta värvi) ja see on nii kare ja ajab sügelema. Kas meriinol ja meriinol on ka vahe?
  Ette tänades,
  Kätlin

  1. Tere, Kätlin!

   Jah, meriinovill tuleb panna otse palja keha peale. Erinevate tootjate meriinovillal on kindlasti vahe. Samuti võib erinevusi esineda Bredeni erinevates kollektsioonides kasutatud meriinovillal. Küll aga võime kinnitada, et meriinovill ei peaks tegelikult vastu nahka kare tunduma. Kui Sul on aga siiski kahtlus, et meriinovill Sulle endale ei sobi, proovi meriino ja puuvilla segust tehtud Bredeni mütse ja müts-salle (mudelinimetuseks Bonny ja Bruno)

 2. Tere.

  Mõtlesin ka sellele, et igalpool öeldud, et meriinovill peab vastu nahka olema, et selle omadused toimiksid. Kas siis, kui panna meriinovoodriga kombe puuvillaste toariietepeale, puudub sama efekt nagu merinool vastu nahka? Tabelit vaadates, tuleks praeguste ilmadega just nii panna?

  1. Kui panna meriinovoodriga kombe puuvillaste toariiete peale, on beebil ikkagi soe ja hea olla. Lihtsalt need lisaomadused, mis on meriinovillal ühe soojendava kihina kahe puuvilla vahel, jäävad veidi vajaka. Nagu näiteks niiskuse kehapinnalt eemale juhtimine (kui beebil näiteks mähku lekib või kui ta higistab). Loodan, et see selgitus oli abiks!

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.