KUIDAS VALIDA MÜTSI, MIS PÜSIB KÕRVADEL, MITTE SILMADEL?

Lapsed kasvavad kiiresti ja seetõttu oleme harjunud ostma riideid väikese varuga. Rõivaste puhul on see väga mõistlik teguviis aga mütsi ostes samast loogikast lähtuda ei saa. Mütsi olulisim eesmärk on hoida pea ja kõrvad soojas. Kui müts on ostetud varuga, siis ei püsi see peas, vajub silmadele ja kõrvad lähevad paljaks. Mille tulemusena mütsi eesmärk kaitsta ja hoida soojas kaob täielikult.

Loe edasi, et saada teada lihtsad nipid, kuidas valida õige suurusega müts nii e-poes kui tavapoes osteldes.

RÕIVAID OSTA VARUGA, MÜTSID AGA PARAJAD

Selleks, et müts toimiks ja pakuks lapsele kaitset, on iga sentimeeter oluline. Rõivaste ostmisel teeme enamasti otsuseid selle alusel, et saaks kauem kanda ning ostame varuga. Näiteks: laps on 92 cm pikk. Uut jopet ostes on ilmselt mõistlik võtta 98 suurus, mitte enam 92. Nii saab seda oluliselt kauem kanda ja investeeritud raha tasub ennast ära. Lisaks, väikese varuga ostetud rõivad täidavad endiselt oma eesmärki. Ehk isegi paremini, kui liiga parajad rõivad.

KAKS NÄIDET SELGITUSEKS

Lapsele mütsi ostmisel sellisest mõtteviisist lähtudes on tulemuseks hoopis silmadele vajuv ja oma eesmärki mitte täitev müts. Müts ja sall on kaks rõivaeset, mida ei tohiks osta varuga. Ühe suuruse piires olev varu on väga okei.

Näide 1:

Lapse peaümbermõõt on 52 cm ehk jääb suuruse 51/54 (peaümbermõõdule 51 kuni 54 cm) keskele. Sellisel juhul ei pea muretsema kasvuvaru pärast, sest lõiget tehes on testitud vahemik, millele see müts sobib ja suureks see jääda ei tohiks.

Näide 2:

Lapse peaümbermõõt 54 cm ja vanem otsustab osta mütsi varuga ehk suuruse 55/58, sest kohe-kohe on mõõt 51/54 ületamas. Siin aga see loogika ei tööta. Müts võib esialgu peas püsida, aga õues joostes ja mängides kipub see silmadele vajuma ning kõrvad paljaks minema. Tüütu ja ebamugav. Seda aga ei taha keegi. Eriti veel kui laps käib lasteaias ja ei saa kullipilguga teda õues jälgida.

Lastemütsi ümbermõõtu valides on oluline meeles pidada, et uus kangas on alati natuke jäigem. Kandmisega muutub kangas veidi pehmemaks ja siis ei ole ka müts enam nii tugevalt ümber pea. Seega, kui esimest korda pähe pannes tundub, et justkui võiks olla veidi pehmemalt ümber pea, aga sügavus on väga hea, siis ära suurema vastu vaheta. Pese müts läbi, kandke veidi ja varsti on müts mõnusalt paras.

ESIKLAPSE SÜND JA MÜTSIPEDANTSUS

Olen lasteriiete osas olnud pedantne kogu aeg. Rõivad peavad toimima, sest ma tahan kindel olla, et lapsel oleks turvaline, soe ja mugav. Mütside osas aga on mu pedantsusaste eriti märgatav. Mäletan väga hästi, kuidas ma Meriliisi oodates õhinal mööda poode käies rõivaid ostsin. Iga ost oli põhjalikult läbi kaalutud. Ja eriti eredalt mäletan esimest mütsiostu. Kuna ta sündis talvel, siis toimiv müts oli väga tähtis. Arvan, et Tallinnas ei olnud tol hetkel poodi, mida ma ei olnud oma ideaalse mütsi otsingul külastanud. Minu ootustele vastavat mütsi oli väga keeruline leida. Ühel oli materjal õige aga lõige täiesti sobimatu, teisel jälle vastupidi. Lõpuks ma siiski midagi leidsin. Mütsi lõige näis väga hea, kuid pidin tegema järeleandmise materjali osas. Taaskord minule arusaamatul põhjusel oli pandud puuvill sisemiseks ja meriino välimiseks kihiks. Meriino soojust juhtivad ja temperatuuri reguleerivad omadused ilmnevad vaid esimese kihina vastu nahka olles.

Aegamisi kasvas tõdemus, et toimivaid mütse on turult väga raske leida. Mütse, mille nüansid – materjal, lõige, sügavus, ümbermõõt – on kõik läbi mõeldud. Alati oli midagi puudu. Ja nii hakkaski minu peas arenema idee, mis tänaseks on välja kujunenud Bredeniks.

MÜTSI ÜMBERMÕÕT JA SÜGAVUS

Esimestel elukuudel kasvab lapse pea mitu cm kuus. Siis tuleb ka uusi mütse tihedamini osta. Aga alates 9ndast elukuust kasv oluliselt aeglustub ning hakkab muutuma ca 1 cm aastas. Mis on väga vähe, arvestades pikkuse kasvuga. Kui mõtled, et mis see 2 cm ikka on, siis mütsi puhul on see väga palju. Mütsi puhul võib see tähendada mitut aastat enne, kui müts parajaks saab. Selleks, et lapse müts peas toimiks on jälgida kahte olulist nüanssi – sügavust ja ümbermõõtu.

Mütsi ümbermõõt:

Ümbermõõdu puhul on oluline jälgida seda, et see oleks paras. Ja nagu ennist öeldud, siis arvestada ka sellega, et peale esimest pesu ja kandmiskordi läheb kangas veidi pehmemaks ja ei ole enam nii “kange”. Seega kui uus müts on esimesel proovimisel veidi tugevamalt ümber pea ei peaks valima suuremat suurust. 

Mütsi sügavus:

Iga puuvillane kangas tõmbab esimesel paaril pesukorral sügavuses kokku. Mis tähendab, et mütsi valides jälgi, et müts ei oleks sügavuselt täpselt paras. Kokkutõmbamise varu on umbes 5-7% kogu mütsi pikkusest. Eriti hea on kui mütsi sügavus saab reguleerida tagasikeeratava äärega. Nii kasvab müts koos lapsega ja kandmisaeg oluliselt pikem. Bredeni mütsidele on sügavuse varu sisses arvestatud. Seega, kui müts on ümbermõõdult paras, siis ei pea sügavuse pärast muretsema.

5 NÕUANNET, KUIDAS VALIDA ÕIGE SUURUSEGA MÜTS

1. Ära osta olemasoleva mütsi järgi

Toimivat mütsi ei saa osta teise brändi mütsi suuruse järgi. Brändide suurused, lõiked ja tootemõõdud on väga erinevad.

2. Enne ostu mõõda lapse peaümbermõõt!

Alati enne mütsi ostu mõõda lapse peaümbermõõt ja selle järgi vali müts.

3. Ära osta varuga

Mütsi ei tohiks kunagi osta varuga. Kui varu on vastava suuruse piires, siis see probleemi ei valmista (vt. lõiku KAKS NÄIDET SELGITUSEKS). Isegi kui lapse peaümbermõõt on pakutava suuruse lõpus, siis jää selle suuruse juurde. Mütsi puhul on investeeringu väärtus soojas ja toimivas tootes, mitte ainult pikas kasutusajas.

4. Arvesta, et kangas venib

Kui esmaproovimisel tundub, et müts on veidikene tugevamalt ümber aga sügavus on väga hea, siis jää selle suuruse juurde. Uued kangad ongi veidi tihkemad. Kandes muutub kangas pehmemaks ning mütski ei ole enam nii tihkelt ümber.

5. Kokkutõmbamise varu peab olema

Puuvillase trikotaaži täiesti normaalne nähtus on, et see tõmbab esimestes pesudes (sügavuses!) veidi kokku. Seega, kui valid mütsi, siis vaata, et see ei oleks täpselt paras ehk lõppeks kõrva alumise osa juures ära. Arvestama peaks kuskil 0,5 kuni 1,0 cm varuga. Bredeni mütsidel on sügavuse varu sisse arvutatud. Seega, kui ümbermõõdult on müts paras, siis sügavuse pärast muretsema ei pea.

ERANDLIKUD PEAD KINNITAVAD REEGLIT

Erandid kinnitavad reeglit, eksole?! On lapsi, kellel on väga ümar ja lame kukal. On lapsi kellel on väga kitsas ja kõrge kuklaosa. Eriti kapriissed on just need viimased pead. 🙂

Kui Sa oled pea õigesti mõõtnud ja valid vastavalt sellele suuruse ning ikkagi on müts suur või väike, siis on ilmselt tegemist erilise peakujuga. Või on meie armsad õmbluse naised pahaaimamatult mütsile vale suuruse sisse õmmelnud. 🙂 Aga ole mureta, sobiva suuruse leiad kindlasti, sest ümber vahetada suurema või väiksema suuruse vastu saab alati nii tava- kui ka e-poes. Ja kindlasti küsi julgelt ka meilt abi!

Toimiv müts = tervem laps. Ja mõistagi, ükski vanem ei taha haiget last. Seetõttu on väga oluline osata valida õige suuruse ja materjaliga müts. Õigesti valitud müts on mugav ja praktiline ning hoiab kõrvad soojas ja silmad väljas.

Kui Sul jäi midagi segaseks või tekkis lisaküsimusi, võid alati kirjutada! Veel parem on aga, kui annad meile oma e-maili aadressi, et saaksime ise Sulle kirjutada, kui tahame kasulikku infot, põnevaid pakkumisi või kingitusi teha. 

Kirjutamiseni!

Merle Leemet

Merle Leemet

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.