KUIDAS NAKATADA LAPSI “METSAPISIKUGA”? EKSPERT ÕPETAB

Suvi on täies hoos ja kihk tolmusest linnaleitsakust loodusse pageda suisa vastupandamatu – eriti kui just praegu on parim metsasaaduste korjeaeg. Kuidas aga tagada seda, et mõnusat retke saaks pidada pere pisemate seltsis, ilma et väsimus, satikad ja jonnipoisid olemist rikuks? Saarlasest Kaitseliidu veteran Leevi Naagel annab nõu!

Metsaekspert Leevi Naagel on juba paarkümmend aastat koolitanud lapsi loodusega ühes taktis astuma ja metsaga sõbrustama ning on enda sõnul umbes sajale lapsele “metsapisiku” külge pookinud. Nüüd on kõigil neil juba omad lapsed, kellega Leevile metsarajal vastu tulla. Värskest õhust ja liikumisest lugu pidavale Leevile ajab spordisaalis lindil jooksmise kontseptsioon naeru peale. “Linnainimene väntab kohapeal ratast ja mõtleb, et küll on tore. Aga metsas kõik lihased töötavad ja vahemaad mööduvad justkui lennates!” muigab ta ning seab ritta 6 lihtsat nõuannet, kuidas loodusse minek ka algaja jaoks võimalikult meeldivaks muuta.

1. LOO ÕIGE EELHÄÄLESTUS

Juba muinaseestlased teadsid, et metsa minnakse pakku, kuna see on inimesele turvaline koht. Metsas õpitakse iseseisvalt mõtlema ja ümbritsevat märkama ja tunnetama ning selliselt võikski loodust lastele tutvustada. Alustada võib täitsa varakult, sest isegi 2-aastasega on väga tore metsaserval näiteks sipelgapesa vaadelda. Kindlasti ei tohi last aga ilma täiskasvanu valveta uitama lasta.

2. ÕPI ORIENTEERUMA JA RAHU SÄILITAMA

Looduses liikumise olulisimaks oskuseks on suuna määramine ning lihtsaimaks “kompassiks” päike ja sammal: alati läheb samblasse kivide ja puutüvede põhjapoole külg, sest lõuna poolt paistab päike! Lihtne. Lisaks on kasulik teada, et Eesti metsamassiivid on raielankidega liigendatud, mis tähendab, et varem või hiljem satub rändur mõnele langile ja sealt on juba lihtne mööda traktoriroopaid metsast välja jõuda. Igasugune müra on samuti heaks suunajuhiseks – maantee, traktori või mere kohin.

3. KASUTA ÕIGET VARUSTUST

“Õige varustus” pole kindlalt sõnakõlks, vaid sümboliseerib arukaid valikuid kõiges, mis puudutab matkamugavust: jalatsid, putukatõrje, ilmastikule vastav riietus ja esmaabivahendid. Kuna üheks vihasemaks mõnusa matka vaenlaseks on hõõruvatest jalatsitest tekkivad villid, peab esmaabipaunas alati olema plaastreid. Ja mitte kiisu pildiga laste omi vaid tekstiilplaastreid!

4. EELISTA VANA JA HEAD UUELE JA MOODSALE

Kuigi loodusse minnes on alati vaja võtta kaasa sidevahendid, pole päris kindlasti vaja seda, et nutiseade iga põnni taskus piriseks. Füüsiline kaart ja kompass on asjad, millel ei saa kunagi aku tühjaks. Pildimaterjal näiteks loomade jälgedest aga aitab lastes tekitada hasarti, kes millist jälge tunneb ja kellel seda märgata õnnestub. Nutisõltlastele piisab selgeks teha, et arvutimäng on teooria, aga metsa minek praktika ning ongi tähelepanu saavutatud.

5. LIIGENDA MARSRUUTI

Usu või ei, aga isegi 4-aastane võib vabalt käia ära 5 km, ilma et ta oleks seda eelnevalt väga palju harjutanud. Kui laps oskab juba lugeda ja aru saada, on huvi üleval hoidmiseks ja põnevuse tekitamiseks väga palju abi marsruudi liigendamisest. Märgi ära rännaku eri etapid ja säti iga natukese aja tagant kontrollpunktid, mis tekitaks lapses huvi kaarti vaadata ja arvestada, palju maad on järgmise sihtpunktini. Ta on sellest tulenevalt pidevalt tegevuses ega teki aega mõelda selle peale, kas kuskilt hõõrub või kas väsimus tikub peale.

6. TEKITA LAPSES HUVI JUBA ENNE METSA MINEKUT

Pisemaid lapsi köidavad liikuvad objektid nagu loomad ja linnud ning taimed hakkavad neid huvitama siis, kui ollakse tibake vanemad. 10-aastasele saab juba väga edukalt selgitada, mis metsas süüa kõlbab ja mis mitte ja eriti põnevaks läheb, kui saab seda kraami oma käega korjata ja lõkke peal küpsetada. Lastele tasub õpetada ka seda, et putukad on toredad ja vajalikud ning neid pole vaja karta. Eemale hoida küll, aga mitte karta.

Meeldis see postitus? Tahaksid edaspidigi põnevaid lugusid lugeda ja Breden Kidsi tegemistega kursis olla? Anna meile oma e-maili aadress, et saaksime Sulle edaspidi kasulikku infot, huvitavaid pakkumisi ja vahvaid kingitusi teha.

Mõnusat rändamist!

Anne Soosalu

Anne Soosalu

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.