Riiete hooldus - kuidas pesta ja hooldada

KUIDAS RIIDED KAUEM RÕÕMSANA HOIDA

Bredeni ökopuuvillast ja meriinokangast riiete hooldus ei ole raketiteadus. Siiski on mõned näpunäited, mida tasub riiete pesemisel ja hooldamisel jälgida, et nende eluiga oleks võimalikult pikk ja õnnelik.

VÄRVILINE JÄÄB VÄRVILISEKS

Enne puuvillaste riiete esmast selgatõmbamist pese need masinas 40 °C juures läbi. See eemaldab tootmisest jäänud tolmu, värvijäägid ja töötlusained. Olenemata sellest, et Breden kasutab vaid ökosertifikaadiga kangaid ja aineid, mis ei ole ohtlikud, jääb riietele nende valmistamisel ikkagi ainejääke, mis võivad ärritada lapse õrna nahka.

Kontrastse mustri (näiteks valged tähed, sinine taust) pesemist masinas ei pea pelgama, kui rõivaese on enne kasutamist pesumasinast keskmise pikkusega programmiga läbi käinud. Siis on üleliigne värv eraldunud ja edaspidi ei tohiks laialiminemist olla. Sellegipoolest tõmba mustri kaitsmiseks riideese enne masinasse pistmist pahupidi. Siin kehtib ka juba vana tarkus: sarnast tooni riided pese koos, et vältida üksiku punase soki efekti 🙂 Enne pesemist sulge trukid ja nööbid ning tõmba lukk kinni.

Pesuvahendi lisamisega ole pigem kitsi. Võid seda panna isegi veidi vähem kui paki peal soovitatud. Kasuta võimalikult naturaalset ja keskkonnasõbralikku vahendit – selle eest on tänulikud nii riided kui ka su lapse nahk. Plekkide puhul on abiks mittepleegitav plekieemaldaja, näiteks sapiseep. Kui näiteks pluusikõhule on tulnud üksik väike plekk, ära siiski pese seda kohta eraldi kraani all – värv võib hõõrudes ebaühtlaselt ühe koha pealt maha tulla.

Kirju mustri ja kirka värvi suurim vaenlane on valgendav pesuvahend, mis pleegitab  värvi tuhmiks. Aja pulbripakendil näpuga järge ja vaata, et seal poleks lisaks valgendajale selliseid värvivaenulikke koostisosi nagu: sodium perborat, sodium peroxborate, sodium chloride ja sodium carbonate. Vältima peaks ka looduslikku pleegitajat ehk päikest. Meie põsele teeb ta küll mõnusalt pai, aga kui jätad riided päikese kätte kuivama, „sööb“ ta kanga pealt värvi. Ühe prindiga riidekomplekte pese korraga (nt beebibodi ja -püksid, T-särk ja retuusid), et need säilitaks sama tooni ja näeks kenasti ühesugused välja.

Tsentrifuugimisel võib pöördeid olla 800–1000. Kuivatit aga väldi, see on üks kõle koht, kust pääsevad terve „nahaga“ ainult rätikud, voodipesu ja muud suuremad asjad, mis kannatavad ka pesemisel vängemaid kuumakraade. Riided võivad seal kokku tõmmata ja rikutud saada.

MERIINO IHKAB ÕRNA VILLAPESU

Meriino on veidi nõudlikum – pese seda teistest riietest eraldi. Isegi kui asju pole palju kogunenud, viska need ikka masinasse, mitte ära leota kraani all. Kui tõesti ei taha paari asja eraldi masinaga pesta, siis teiste puuvillaste riietega pestes, pane meriinoriided pesukotti ja vali siiski pesutsükkel meriinole sobilik. See vähendab hõõrdumist. Meriinole pehmust ja elastsust andev lanoliin lahustub vees 35–37 °C juures, kuid õige hoolduse korral säilib meriinos lanoliin.

Pesuprogrammiks vali õrn villapesu maksimaalselt 30 °C juures. Meriinovoodriga tooted keera pahempidi, et kaitsta puuvillase pealiskanga printi. Üleni meriinokangast tooteid pahempidi keerama ei pea.

Meriino suurim vaenlane on kõrgetel pööretel tsentrifuug. Vali õrnpesu programmile kõige rohkem 600 pööret. Vastasel juhul muutub sinu pehme meriino mitu numbrit väiksemaks kõvaks vildiks. Seda ju küll ei taha!

Kui soovid, võid lisada villapesuainet, aga kui pesutemperatuur ja tsentrifuugivunk on õiged, sobib ka mittepleegitav, mittevalgendav pesuaine. Igal juhul ei tohi pesuvahendiga liialdada. Eelista pigem õrnemaid, loodussõbralikke, lõhna- ja värvivabasid pesuaineid.

Pesust tulnud rõivad vormi märjalt ja kuivata tasapinnale laotatult. Rippuma pannes venivad villariided välja. Kuna meriino on nii pehme ja õrn, siis ära seda vääna ega sikuta. Pesus ja kandes võivad tekkida meriinokangale topid, aga see on täiesti okei, ära muretse. Neid saab eemaldada näppude või topieemaldajaga (sellega ole aga ettevaatlik – eemalda neid enne triikimist ja silutud tootelt).

Pese villariiet nii vähe kui võimalik. Meriino on antibakteriaalne, mis tähendab, et kui rõival just plekki peal ei ole, ei pea seda pesema, vaid piisab ainult tuulutamisest. Enne meriinoriiete esmast kandmist ei ole vaja vett hakata raiskama ja neid läbi pesta, kuna neil lahtist värvi ei tohiks leiduda. 

Kui suvel meriinoriided külmemat aega ootama paned, siis kasuta õhukindlaid vaakumkotte. Vastasel juhul võivad tulla koid pidusöögile ja sügisel leiad eest auklikud mütsid-sallid.

Nende eluea pikendamiseks ära kasuta 100% meriinoriideid toas mängimisel ainsa kihina, sest meriino ei ole vastupidav hõõrdumisele. Toamängudeks ja käputamiseks oleme loonud kombeka MILTON, mis on tugevdatud põlvede ja küünarnukkidega ning seega roomamiskindel erinevalt meriinokombekast MJORN

LIHTSAD NIPID PUUVILLA JA MERIINO HOOLDAMISEKS 

* Vali pesemiseks õige temperatuur: puuvillal max 40 °C, meriinol villapesu max 30 °C.

* Ole tsentrifuugimisega tagasihoidlik: puuvillaga max 800-1000 pööret, õhema meriinoga 600, paksema meriinoga 400.

* Ära kasuta kuivatit! Hirmus koht, kus ainult tugevad „ellu jäävad“.

* Valgendav pesuvahend ja päike pleegitavad värve ja mustreid.

* Eelista keskkonnasõbralikke lõhna- ja värvivabasid pesuvahendeid.

* Kuivata meriinoriideid tasapinnal, ära vääna.

* 100% meriinoriideid ei pea tihti pesema, piisab tuulutamisest.

Kuigi nimekiri sai esmapilgul pikk, ei ole asi tegelikult üldse nii keeruline ja saab paari proovimiskorraga juba harjumuseks. Igal juhul ei tasu sellepärast liigselt stressata – tegijal ikka vahel juhtub.

Vaata kindlasti ka hooldusjuhendite lehele, kust leiad täpsed juhendid materjali ja tootegruppide järgi.

Kui Sul jäi midagi segaseks või tekkis lisaküsimusi, võid alati kirjutada! Veel parem on aga, kui annad meile oma e-maili aadressi, et saaksime ise Sulle kirjutada, kui tahame kasulikku infot, põnevaid pakkumisi või kingitusi teha.

Muretut pesupesemist!

Merle Leemet

Merle Leemet

Kommentaarid (1)

  1. Väga hea informatsioon meriinovillase materjali pesemise kohta. Täiesti juhuslikult lugesin seda Bredeni blogi, kuigi Bredeni mütsid-sallid on juba aastaid olnud absoluutne lemmik. Aitäh meie lapsi kõige kallimaks varaks pidamast! Aitäh Breden!

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.