KIHILINE RIIETUMINE SÜGISEL JA TALVEL: MILLAL JA KUIDAS?

3 minuti lugemine

Kihiline riietumine sügisel ja talvel muutub möödapääsmatuks igapäevateemaks alati kui soojakraadid langema hakkavad. Kuna lapsed peavad ka kehva ilmaga lasteaeda ja kooli jõudma, siis tõttab appi Bredeni universaalne riietumise juhend. Õigemini kaks juhendit: üks beebidele ja teine lastele!

KIHILINE RIIETUMINE: VANKRIBEEBID

BEEBI


(0-1 aastat)

+15°C 

     +10°C* 
      +5°C 

0°C

+10°C

+5°C

0°C

-5°C

+5°C

0°C

-5°C

-10°C

(puudub)

(puudub)

-10°C

-15°C

*+10°C juures eelista võimalusel kombinatsiooni, kus esimeseks kihiks vastu nahka on meriinovill.

Lae tabel PDFina alla

KIHILINE RIIETUMINE: LASTEAIALAPSED

*+15°C juures vali ühed püksid (kas retuusid või dressipüksid), mitte mõlemad.

KUIDAS SEDA TABELIT LUGEDA?

 1. Vaata endale meelepärasest ilmaäpist, mis õues toimub (näiteks Riigi Ilmateenistus, Ilm.ee või Yr.no). Võta seejuures kindlasti arvesse ka tuule tugevust ja sademeid.
 2. Otsi tabelist üles lahter, mis väljas valitsevatele oludele kõige lähem. Kumba tabelit vaadata, sõltub sellest, on Sul vaja riietada vankribeebit, kes iseseisvalt veel ei liigu või aktiivset last, kes juba kõikjale kipub.
 3. Tabeli ülemiselt realt leiad pealisriietuse (jakid, joped, kombed) ning vasakult alla alusriietuse (toariided, meriinopesu).
 4. Arvesta tabelit lugedes alati oma lapse individuaalsete vajadustega. Meie riietumisnõuanded on soovituslikud!
 5. Vaata seda blogiartiklit pigem arvutist kui telefonist (saad tabelist parema ülevaate)
 6. Lahtrid, kus temperatuuri asemel kirjas “puudub”, märgivad olukorda, kus antud kombinatsioonile on parem alternatiiv (näiteks selle asemel, et panna lapsele selga õhuke meriino, paks meriino ja kõige peale puuvillane kombe, tasub eelistada õhukest meriinopesu ja soojakotti)
 7. Kui tekib tahtmine tabelis soovitatud asju e-poest uurida, klõpsa lihtsalt soovitud asja peal ja vups, oledki poes!

BEEBID

Väga pisikeste inimeste riietamine (ja üleüldse elus hoidmine) võib pealtnäha keeruline tunduda, ent tegelikult hõlbustab paari lihtsa nipi teadmine Su elu oluliselt. Siin mõned põhitõed, mis aitavad Sul veenduda, et Su vankribeebil on alati soe ja hea:

 • Beebi kehatemperatuuri on võimalik kõige kiiremini hinnata katsudes tema kuklapiirkonda, mille järgi saad aru, kas laps higistab, külmetab või on tal mõnusalt paras.
 • Alati on mõistlikum panna vähem riideid kui rohkem. Ülekuumenemine on beebi jaoks tunduvalt ohtlikum kui tibake karastavat jahedust. Lisaks tuleb ka vankrit käsitleda ühe “lisakihina”.
 • Kasuta soojakotti vaid siis, kui temperatuurid langavad 0 kraadi kanti või madalamale. Enne seda eelista meriinovilla erinevaid kihte, mis võimaldavad Sul õues olles lapse vankrist ja turvahällist ka välja tõsta (kui on näiteks jonnituju ja lohutab vaid emme kalli).
 • Puuvill ei ole jaheda ilmaga esimeseks kihiks sobiv, kuna see ei juhi niiskust kehapinnalt eemal ja nii muutuvad beebi riided näiteks lekkiva mähkme korral ruttu märjaks ja külmaks. Ühtlasi vähendab puuvill aluskihina pealiskihiks pandava meriino häid omadusi. Just sel põhjusel eelista külmema kui +10°C puhul alati esimese kihina meriinot.

LASTEAIALAPSED

Lasteaialapse riietamine on paras pähkel, kuna pisikesed rahmeldised müravad ennast õues alatasa higiseks ja mõnikord tundub, et mütsid, sallid ja kindad peab neile lausa külge õmblema. Siin on mõned põhitõed, mis aitavad Sul veenduda, et lapsel on hea nii Sinuga koos kui omapäi lasteaias:

 • Mürakarule on targem panna vähem riideid kui rohkem, sest ringi joostes hakkab rohkete kihtidega alati palav. Kui laps on passiivsem või tuleb õues ette rohkem istumist (näiteks mõnel välikontserdil), pane julgelt rohkem kihte.
 • Arvesta alati aastaajaga (ehk nn real feel), sest näiteks +10 kraadi päikselisel ja tuulevaiksel kevadpäeval tundub (ja ongi!) tükkmaad soojem kui +10 kraadi vihmasel ja tuulisel sügishommikul.
 • Eelista alati riideid, mida laps on võimeline ise selga panema nii, et need ei hakkaks oma elu elama. Näiteks on müts-sall alati parem valik kui eraldi müts ja sall, mis mänguhoos ümber pea ja kaela keerlema kipuvad. Ja kindlasti ei tasu lootma jääda sellele, et laps endale pika salli niimoodi kaela oskab panna, et sellest mingit tolku oleks.
 • Selgita lapsele kihilise riietumise põhimõtteid (3-aastased saavad juba väga hästi aru, mis värk on!). Kindlasti juhi sellele teemale tähelepanu ka lasteaias, et olla kindel, et meriinopluusid, -püksid ja -kombed niisama riiulis ei ilutseks, vaid ikka kasutust ka saaks.

KOKKUVÕTTEKS

Kuigi esmapilgul riietumise maatrikseid silmitsedes tundub, et vaja on soetada väga palju erinevaid esemeid, siis tegelikult on selle juhendi eesmärgiks näidata Sulle, kuidas paari riideesemega mängides saab katta ära enamuse Eesti kliima poolt pakutavatest temperatuuridest. Sisuliselt piisab ainult ühest õhemast ja ühest paksemast meriinokihist, mida erinevate pealisriietega kombineerides saadki alati parima tulemuse.

Bredeni kihilise riietumise tabelid on soovituslikud tööriistad. See tähendab, et alati tasub võtta arvesse lisaks temperatuurile, tuulele ja sademetele ka lapse individuaalset külmatunnetust ja ka seda, mida Sa lapsega õue tegema lähed. Ehk kui on plaanis aktiivselt mürada, pane pigem vähem ja õhemaid kihte. Kui tuleb aga rohkem ette külma tuule käes istumist, kasuta rohkem ja paksemaid kihte. Ja lõpetuseks – kuna mütsid ja sallid ja müts-sallid ei saanud seekord üldse tähelepanu, loe kindlasti juurde ka põhjalikku sissejuhatust Bredeni mütside maailma!

Winter is coming!

kihiline riietumine

Anne Soosalu

Anne Soosalu

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.