Laste hammaste pesemine

HAMBAPESU ABC EHK ET KOLLID JÄTAKS HAMMASTEGA HÜVASTI

Hammaste pesu võib nii mõnelgi lapsevanemal kananaha ihule tuua ning ilmselt mõtlevad paljud emmed-issid põnne mööda tube taga ajades, et mis siis oleks, kui õige jätaks täna need hambad üldse pesemata?

Pikalt laste suuhooldusteemadega tegelenud beebitarvete poe Gego Kids looja Mariken Valge-Talusaar, kes ka ise on ema, õpetab, kuidas seda ülesannet meeldivamaks muuta ja hoopis mänguks pöörata.

“Täiskasvanutena oleme harjunud hambaid pesema. Me teame, millised on tagajärjed ja tunneme ennast kehvasti, kui hambad on pesemata. Lapsed sellistele asjadele ei mõtle ja neile võib see tegevus parasjagu tüütu tunduda. Siinkohal saavadki emme-issi appi tulla!” nendib Mariken. “Hambapesu peamiseks märksõnaks on mängulisus, täpselt nagu ka kõigi muude tegevustega,” kinnitab ta. “Selleks, et kollid trallitaks hambavahede asemel hoopis Bredeni mustritel, tuleb laste ilusate ja tervete hammaste nimel pingutada.”

3 lõbusat mõtet emmelt-emmele (ja ka issile):

  1. TEE ISE KAASA. 2-aastasega pragamine ei vii kuhugi. Halvemal juhul võib tal tekkida hammaste pesemise suhtes trots. Hoopis vahvam on pesta natuke enda hambaid, natuke lapse hambaid, lasta lapsel pesta ka enda hambaid… Lastele meeldib olla tähtis ja korrata samu tegevusi, mis vanemad. Anna talle kindlasti ka valida, kas ta tahab seista täna siin- või sealpool kraanikaussi. Tore oleks, kui leiduks mõni lemmiklaul, mida hammaste pesemisega siduda. Näiteks Stig Rästa “Hambapesulaul” on väga tore ja tõhus (vaata SIIT)!
  2. ÄRA VAATA KELLA. Jah, see võib küll närvi ajada, et ammu on juba uneaeg, aga laps pole ikka veel tahtnud hambaid pesta. Aga pole hullu! Tee seda siis, kui tundub lapsele sobilikum aeg. Nende ajataju ja liikumine on nagunii täiesti teises rütmis ja sellest pole midagi katki, kui alguses ei eelne hambapesu vahetult magamaminekule. Tulevikus peaks küll selles suunas liikuma, aga peamine on siiski, et pärast pesu enam midagi magusat suhu ei rändaks. Sellisel juhul tuleb hambad korra veel üle käia!
  3. LAPSEGA VÕRDNE. Võib-olla polegi nii paha mõte ka ise kell 7 hambad ära pesta. Siis ei kipu hilisõhtusel tunnil enam külmkapi ust kääksutama ja telekat vaadates liialt palju näksima. Ettepanekuna kõlab ju hästi, ei?

Millist hambaharja, millal ja kui kaua kasutada?

“Laste ja hammaste pesemisega liigub ohtralt müüte. Küsimused nagu kuidas valida õiget hambaharja ja pesta beebi hambaid ning millal üldse pesema hakata, tekitavad ohtralt segadust,” nendib Mariken. “Tegelikult on vastuseid aga väga lihtne leida ja meeles pidada. Hambaid tuleks hakata pesema kohe, kui esimene kiku lõikub. Punkt. Nii tegeled juba varakult meeldiva harjumuse tekitamisega ja tulevikus pole vaja lapsega neil teemadel enam puid-maid jagada. Beebide puhul muidugi piisab korra päevas näpuharjaga toimetamises, mis on muide beebi jaoks mõnus igememassaaž ja igati nauditav protseduur,” räägib Mariken.

“6-kuused ja vanemad lapsed, kes oskavad juba haarata, on iseseisvamad, mis tähendab, et esimene hambahari võiks olla ümmarguse haaratava käepidemega, kuid millel siiski on veel silikoonist otsik, mis sobib hammaste pesu kui tegevuse harjutamiseks. 1-2 aastaselt võiks aga hankida väikestele käekestele mõeldud hambaharjad, millel on pehmed harjased, mis on väga olulised, et õrn hambaemail kahjustada ei saaks. Lisaks tuleb kasuks, kui hambaharjal on kaitserõngas, mis takistab harja liiga sügavale kurku sattumist. 3-aastasele võib aga juba tutvustada elektrilist hambaharja, mis on kergelt vibreeriv ja seetõttu eriti põnev. Samamoodi peavad ka sellel olema pehmed harjased. 3-aastane võiks pesta hambaid 2 minutit järjest 2 korda päevas!”

Kui Sul jäi midagi segaseks või tekkis lisaküsimusi laste suuhügieeni kohta, võid alati Gegokidsile kirjutada! Kõigi riietumisalaste teemadega aitame suurima heameelega aga meie, kui annad oma e-maili aadressi, et saaksime Sulle kasulikku infot jagada ning põnevaid pakkumisi ja kingitusi teha.

Mõnusaid hambapesusid!

Anne Soosalu

Anne Soosalu

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.