LAPSE ÕIGESTI RIIETAMINE AITAB VÄLTIDA KÜLMETUSHAIGUSEID

Ma lihtsalt ei suuda enam!” ahastab ta. “Just olin temaga kaks nädalat kodus. Neli päeva saime lasteaias käia ja juba jälle nina löriseb. Ebareaalne!” Teine ema vaatab talle mõistvalt otsa ja lisab omalt poolt: “Ma tean TÄPSELT, mida sa tunned!”

Kuulsin hiljuti üht sellist vestlust mänguväljakul. Kahjuks on tegemist väga paljude lapsevanemate igapäevaeluga, kus üks haigus teist taga ajab. See omakorda mõjutab vanemate endi tervist, rahakotti ja mis seal salata, ka omavahelisi suhteid, sest pidevalt haige laps tekitab pingeid terves peres. Lapse immuunsuse tugevdamisel mängivad rolli mitmed olulised nüansid nagu õues viibimine, toit ja stress, aga ka õige riietamine. Liiga palju pole hea ja liiga vähe samuti mitte! Selles blogis selgitangi Sulle, millele pöörata riietumise juures tähelepanu, et vältida külmetushaiguseid.

ÕIGE MÜTS JA RIIDED = TERVE LAPS

Keegi ei kahtle selles, et kvaliteetsed õueriided ja jalanõud on lapse tervise seisukohast väga olulised, sest kui laps õues külmetab või higistab, on haigus kerge tulema. Mõneti keerulisem on aga hoomata seda, kuivõrd oluline on peanupu kaitsmine, et vältida külmetushaiguseid. Kuidas seda kõige tõhusamalt teha? Vastus on väga lihtne. Toimiva mütsi ja nutika meriinovillase riietusega!

Aga alustame mütsist. Kui õueriietele ja jalanõudele spetsialiseerunud brände on palju ning valida saab paljude kvaliteetsete toodete hulgast, siis mütsid ja sallid pole eriti paljude brändide põhitooteks või prioriteediks, mistõttu ei kulutata nende detailsele läbimõtlemisele ja arendamisele sama palju mõtte- ja tööjõudu kui õueriiete või jalanõude täiustamisele. Kuna kvaliteetne ja praktiline müts vajab aga vähemalt sama palju läbimõtlemist ja pidevat täiustamist, siis sellega Bredeni disainerid tegelevadki!

MILLINE ON “TOIMIV MÜTS”?

Toimiv ja soe müts ei ole lihtsalt venivast materjalist õmmeldud poolringi kujuline toode. Olen ise näinud ja kuulnud lapsevanematelt seda, kui väga oleks vaja toodet, mis oleks “lasteaiakindel”, kuna me kõik tahame, et lapsel oleks ka ilma meie juuresolekuta soe ja turvaline. Lisaks on vaja, et laps saaks end mugavalt ja võimalikult vähese vaevaga riidesse, mis on boonuseks õpetajatele, kellel iga päev vaja paarikümne lapse mütsipaelu siduda ja salle kaela sättida. Nii nagu õueriideid tehakse hingavast, kuid niiskuskindlast materjalist, on ka mütsi puhul olulised esimene ja teine kiht ning see, kuidas detailid ja lõige on arendatud. Igale ilmale on olemas sobiv materjal ja lõige ning “toimiva mütsi” tunned ära järgmiste tunnuste järgi:

  • Müts on sobivast materjalist ehk vastab ilmastikuoludele (kas hoiab sooja või kaitseb päikese ja tuule eest). Sobiv materjal hingab ja venib (orgaaniline puuvill) ning vooder juhib niiskust kehapinnalt eemale (meriinovillane vooder).
  • Müts püsib hästi peas ehk lõige on täpselt selline, et ka suurima rahmeldamise puhul ei kao see kus seda ja teist.
  • Müts ja selle materjal on turvalised ega sea ohtu ei last ega tema tervist – müts ei varja lapse vaatevälja, ei piira tema kuulmist ning on valmistatud nahasõbralikult orgaanilisest puuvillast, milles pole grammigi ohtlikke kemikaale.
Kuidas vältida külmetushaiguseid - õige riietus - lasteaiakindel müts-sall

Panustasime müts-salli arendusse rohkem kui pool aastat aktiivset tööd. Katsetasime, proovisime, tegime ümber, proovisime jälle. Täpsemalt saad lugeda müts-salli saamisloo blogist. See on välja töötatud ja disainitud eestlaste poolt ja Eestis. Uhke värk!

MILLIST MÜTS-SALLI KANDA?

Puuvillane müts-sall on klassikaline k/s hooaja toode. Valmistatud kahekihilisest GOTS orgaanilisest puuvillast. Kahekordne puuvillane trikotaažmüts sobib kandmiseks ka külmematel suveõhtutel. Soovitatav kandmistemperatuur on +5 kuni +15 °C. 

puuvillane müts kevadel sugisel parim laste tuukrimuts

Meriinovoodriga müts-sallid sobivad põhjamaade kliimas kandmiseks suurel osal aastast ehk sügisest kevadeni. Öko-Tex meriino reguleerib kehatemperatuuri ja juhib niiskuse kehast eemale. See tähendab, et kui laps hakkab joostes ja mängides higistama, juhib meriino niiskuse nahast eemale ja lapsel ei hakka külm. Nii soojendab meriino kui on külm ja jahutab kui on palav. Soovitatav meriinovoodriga mütside ja sallide kandmistemperatuur on +5 kuni -7 °C. Loe veel täpsemalt juurde eraldi blogist, miks peab jahedal ajal olema mütsi voodriks meriinovill.

Meriinovoodriga müts-sall

Paksema meriinovoodriga müts-sallide kandmise aeg on siis, kui väljas on juba tublisti külmakraade ja lumehanged akna all. Voodriks on Öko-Tex sertifikaadiga mulesing free meriinovill, mis on kootud paksemast lõngast ja tihedamas koes kui tavaline meriinovill. See hoiab eemale ka kõige riukalikumad külmapoisid. Soovitatav kandmistemperatuur on -7°C ja enam.

paksu meriinovoodriga müts parim talvine laste tuukrimuts

KUIDAS RIIETUDA, ET VÄLTIDA KÜLMETUSHAIGUSEID?

Kuigi esialgu võib tunduda, et õigesti riietumine on keeruline, siis tegelikult on vaid paar põhitõde, mis tuleks teada. Sel ajal, kui meie seisame ja külmetame, turnivad, ronivad ja jooksevad lapsed ringi, mistõttu pane aktiivselt liikuvale lapsele üks kiht vähem riideid kui endale. Ka vankrilaste puhul tasub sedasama soovitust järgida, kuna vankris on laps tuule ja külma eest peidus, lisaks moodustab ka vanker ise ühe lisakihi. Püüan ise lähtuda ka soovitusest sügisel võimalikult hilja kihte juurde panna ja kevadel võimalikult hilja ära võtta. See esimene on eriti oluline, kuna tihtipeale tunduvad esimesed külmad kõige hirmuäratavamad ning ning esimesed soojad kõige ahvatlevamad.

Kihtidest veelgi olulisem on õige materjal ja toimiv lõige. Puuvill jaheda ilmaga esimese kihina ei ole hea valik, kuna see ei juhi higistades niiskust kehapinnalt eemale ja muutub niiskena naha vastas külmaks. Niiske ja külm rõivas põhjustab külmatunnet ja see on üks peamisi külmetuse põhjuseid. Just sel põhjusel eelista 10 ja vähema soojakraadi puhul alati esimese kihina meriinot, kuna see hoiab soojust ja reguleerib kehatemperatuuri. Õige lõige omakorda annab kindlustunde, et külm ja tuul ei pääse kusagilt sisse. Paljudel õueriietel ja jalanõudel on kaasas soovituslik kandmistemperatuur ning Bredeni mütsides peidus olev temperatuurispikker aitab valida õige mütsi, mis ei aja higistama ja millega ei ole külm.

Emana ja teadliku toitumise suure fännina ei saa ma kindlasti ka mainimata jätta, et selle jaoks, et vältida külmetushaiguseid, tuleb ka õigesti toituda. Me oleme see, mida sööme! Klišee või mitte, aga minu kogemus on kolme lapsega seda 100% tõestanud. Võid sellest lähemalt lugeda minu postitusest5 nõuannet, kuidas lapse tervist tugevdada”.

Kuidas vältida külmetushaiguseid - Breden Kids Müts-sall

Kui Sulle meeldis see postitus või tekkis lisaküsimusi, võid alati kirjutada! Veel parem on aga, kui annad meile oma e-maili aadressi, et saaksime ise Sulle kirjutada, kui tahame kasulikku infot saata või põnevaid pakkumisi ja üllatusi teha.

Püsigem terved!

Merle Leemet

Merle Leemet

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.