8 soovitust 4 poisi emalt: aktsepteeri hullust, elu ei pea olema täiuslik!

Mina olen 4 aktiivse, et mitte öelda väga-väga-väga aktiivse poisi ema. Ja kõigele lisaks on need poisid koduõppel. Tundub nagu võimatu missioon, eks? Õnneks on mul 14 aastat emaks olemise ja 7 aastat koduõppe kogemust ning neist 8 põhimõttest lähtun oma elu korraldamisel ja laste kasvatamisel. Tuletan neid iga päev endale meelde ja mõtlesin, et jagaks neid ka Sinuga!

  • 24 TUNDI. See aeg on meil kõigil ja iga päev. Enda valida on, kuidas seda jaotada.
  • AEDNIK JA PUUSEPP. Alison Gopnik küsib oma raamatus “The Gardener and the Carpenter” väga tabavalt, kas oled lapsevanemana aednik või puusepp? Puusepp võtab puuhalu ja hakkab sellest voolima seda, mida ta on endale ette kujutanud. Ta täiustab, lihvib ja viimistleb. Aednik aga hoolitseb selles eest, et taimel oleks paras keskkond, kus kasvada iseendaks. Ta loob tingimused, kus taimel on võimalus õitseda.
  • ÄRA EELDA MIDAGI. Mida rohkem eeldusi, seda rohkem pettumusi. Täpselt nagu ilmaga. Ma võin eeldada, et ilm tuleb homme soe ja päikeseline ja plaanin perega põneva matka, mille käigus saab putukaid ja linde uurida. Aga tegelikkuses on ilm täpselt selline nagu see parasjagu on. Kui sajab vihma ja kogu mu võrratu õuesõppest pakatav matkaplaan on nässus, on mul 2 võimalust. Kas kiruda ilma ja matta sellesse kogu oma energia või minna muutusega kaasa ja võtta olukorda kui uut reaalsust ning sellega hakkama saada. Sama on lastega.
  • KESKENDU HEALE. Igas päevas leiab midagi head, ükskõik kui hull see on olnud. Isegi siis, kui tundub, et päev on olnud kõike muud kui produktiivne, sai miskit ikka tehtud. Igas ebaõnnestumises on miskit väärtuslikku, isegi kui see algul nii ei tundu. Läbi nalja ja naeru on ka endal kergem, teistest rääkimata. Lotte ütlus kehtib täiega: “Headus teeb elu huvitavaks.”
  • UNI. Eelmise päeva õhtu määrab suures osas järgmise päeva alguse. Hakkan juba enne õhtusööki mõtlema päeva lõpetamise peale. Keha uinumine ei toimi nagu lüliti – magan, ei maga. Pigem on see kulgemine ärkvelolekust magamiseni. Praktilisest küljest tähendab see, et söök on õhtuks sobiv ja sobival ajal. Ekraanid on 2 h enne uinumist kinni. Kõigil. Kõik käivad kodu üle pilguga, et asjad saaks oma kohtadele – nii on hommikul hea puhtalt lehelt alustada. Õhtul leiab igaüks endale või ühiselt rahuliku tegevuse, mida on ka kerge lõpetada ja kokku kraamida. Meie peres on tuled kustus kell 21, sättimine algab kell 20 ja tund enne seda algab rahulikum aeg. Lapsed ärkavad kell 7, mõni isegi varem ja ilma äratuseta.
  • NÄDALAMENÜÜ PAIKA. Söögiteemast ei pääse, kuigi pidev mõtlemine, kes, kus, mida ja millal sööb muutub ruttu tüütuks. Seepärast teeme koos lastega täpse menüü terveks nädalaks. See tähendab, et ainult ühel päeval on tunni jagu pingutust ja kogu nädala söögimure on kaelast. Puhtandi trükivad lapsed külmkapi uksele. Nagu spordilaagris. Jääb ainult rõõm kokkamisest. Lisaks on menüüd tehes juba ära jagatud, kes mida valmistab ja milles abistab. Nädala sees tekkinud söögimõtted lisame jooksvalt märkmetesse. Nii jääb hiljem uue nädalamenüü koostamisel võib-olla vaid mõni auk täita.
  • ASJAD. Mida vähem asju, seda loovam keskkond. Mida vähem asju, seda kiiremini saavad toad korda. Ka lastel. Seda rohkem jääb aega õues möllamiseks ja oma huvidega tegelemiseks. Lihtne matemaatika. Ka praeguses olukorras saab asjade vähesust pöörata eeliseks. Kui raamatukogust raamatuid ei saa laenutada, hakkasid lapsed ise meie koerast raamatut kirjutama. Kui kõik lauamängud on sadu kordi läbi mängitud – pole hullu, teeme uued reeglid, liidame mitu mängu kokku või meisterdame uusi mänge.
  • AKSEPTEERI HULLUS. See on kõige tähtsam põhimõte. Elu pole täiuslik. Ei ole mina ja ei pea olema ka lapsed. Püsige terved ja rõõmu!
Poisid tegemas lemmiksaates “Rakett 69” nähtud eksperimenti.
Foto: Sirli Alles

Sirli Alles

Kommentaarid (0)

Nimi

Kommentaar

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning kehtivad Google Privaatsuspoliitika ja Kasutustingimused.